PWSZ Nysa. Z podwójnym dyplomem lepszy start

PWSZ w Nysie
Świeżo upieczeni inżynierowi architektury mają podwójny powód do dumy - Double Diploma.
Świeżo upieczeni inżynierowi architektury mają podwójny powód do dumy - Double Diploma. PWSZ w Nysie
Ośmiu studentów obroniło tytuł inżyniera architekta w ramach programu Double Diploma.

Już sama znajomość języka daje spore możliwości, a podwójny dyplom, w tym jeden z niemieckiej uczelni, bez wątpienia zwiększa nasze szanse na rynku pracy.

Zarówno tu w Polsce, jak i za granicą - twierdzi Andrea Grohlich, jedna z ośmiu studentów instytutu architektury i urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, którzy w ubiegłym tygodniu obronili swoje prace dyplomowe. Tegoroczny temat prac dotyczył rewitalizacji Stoczni Cesarskiej w Gdańsku.

Podobnego zdania są pozostali świeżo upieczeni dyplomanci, którzy wychodzą z założenia, że posiadanie podwójnych dyplomów podnosi ich kompetencje, a przy tym czas spędzony w zagranicznej uczelni pozwala poznać realia tamtejszego rynku, przyjrzeć się niemieckiej architekturze z bliska.

Studenci bronili się rzecz jasna w dwóch językach - polskim i niemieckim przed komisją złożoną z przedstawicieli PWSZ w Nysie i Brandenburgische Technische Universität. Wszyscy dyplomanci pomyślnie zdali egzamin i tym samym uzyskali tytuł inżyniera architekta.

Program "Double Diploma", czyli po prostu podwójny dyplom, realizowany jest w nyskiej PWSZ od 2008 roku przy współpracy wspomnianej właśnie Brandenburgische Technische Universität (dawniejsza Hochschule Lausitz). W ramach programu studenci nyskiej i brandenburskiej uczelni mają możliwość kształcenia się w obu tych szkołach, a w efekcie otrzymanie dwóch odrębnych dyplomów - polskiej i niemieckiej uczelni. Z możliwości takiej w ostatnich latach skorzystało już kilkudziesięciu młodych ludzi.

W praktyce wygląda to tak, że nyscy żacy realizują w Niemczech dwa semestry (4 i 5) oraz trzymiesięczne praktyki zawodowe za naszą zachodnią granicą. Podobnie dzieje się w przypadku studentów niemieckich, a różnica polega jedynie na tym, że żacy z Niemiec przyjeżdżają na studia do Nysy w semestrze 5 i 6.

Naturalnie, aby móc uczestniczyć w programie Double Diploma, polscy studenci winni wykazać się znajomością języka niemieckiego, a niemieccy - polskiego. Umiejętność ta powinna być potwierdzona certyfikatem językowym.

Nie sposób pominąć faktu, że absolwenci posługujący się podwójnym dyplomem mogą podjąć nie tylko pracę na terenie obu krajów, ale również rozpocząć studia magisterskie na wybranej uczelni w Polsce lub w Niemczech.

- Ponadto nyska uczelnia daje swoim wszystkim absolwentom możliwość wyjazdu na staże - mówi Bartosz Bukała, rzecznik prasowy PWSZ w Nysie. - W minionym roku z takiej opcji skorzystało kilka osób, które w ramach projektu Leonardo da Vinci wyjechało na staże absolwenckie do firm w Hiszpanii i na Malcie. Taką ofertę będziemy mieli również w tym roku w ramach nowego programu Erasmus+, który realizowany jest przez Biuro Współpracy Międzynarodowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska