PWSZ w Nysie. ConsArch po raz trzeci

PWSZ w Nysie
Tematem ubiegłorocznej edycji ConsArchu była rewitalizacja obiektów byłej Stoczni Gdańskiej. Na zdjęciu uczestnicy podczas projektowania z użyciem... makaronu i cukrowej pianki!
Tematem ubiegłorocznej edycji ConsArchu była rewitalizacja obiektów byłej Stoczni Gdańskiej. Na zdjęciu uczestnicy podczas projektowania z użyciem... makaronu i cukrowej pianki! PWSZ w Nysie
Studenci i profesorowie z pięciu krajów Europy biorą udział w warsztatach architektonicznych.

ConsArch 3 to kolejna edycja międzynarodowych warsztatów poświęconych konserwacji zabytków w architekturze. Daje nam możliwość szerszego spojrzenia na samo zagadnienie konserwacji, a dzięki międzynarodowemu składowi grup roboczych, każdy z uczestników ma szanse poznać wiele różnych punktów widzenia na jeden temat - przekonuje Anna Opałka, kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych Biura Współpracy Międzynarodowej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

- To ciekawe, jak bardzo się różnimy: Hiszpanie na przykład przystąpienie do jakiegokolwiek projektu zaczynają od dogłębnej analizy badawczej tematu. My Polacy zaś - chcielibyśmy od razu działać …

W tym roku tematem przewodnim intensywnego kursu dla architektów jest budynek byłego Frotexu w Prudniku, a konkretnie pomysły na jego rewitalizację, a także wykorzystanie, zagospodarowanie i na- danie nowych funkcji.

- Prudniccy samorządowcy zastanawiają się, co zrobić z obiektem po byłym zakładzie, a my mamy pomóc im znaleźć najlepsze rozwiązanie. Niewykluczone, że zwycięski projekt zostanie wzięty pod uwagę i ujęty w koncepcji zagospodarowania budynku. Jest również o co walczyć, bo burmistrz zapowiedział nagrodę - uśmiecha się Anna Opałka.

ConsArch to jednak nie tylko warsztaty i praca w grupach nad praktycznymi rozwiązaniami problemu. Uzupełnieniem spotkań są również codzienne wykłady z dziedziny architektury, konserwacji, a nawet iluminacji i mappingu. W spotkaniach bierze udział 50-osobowa grupa studentów i profesorów akademickich z pięciu krajów: Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Portugalii i Polski.

Wykłady mają charakter otwarty, więc mogą w nich uczestniczyć praktycznie wszyscy zainteresowani problematyką.

Nieco luźniejszym akcentem podczas tegorocznego ConsArch będzie tradycyjny już Top Chief Competition. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję wykazać się talentem kulinarnym i zaprezentować typową dla swojego kraju potrawę.

Top Chief zaplanowano na najbliższy piątek w Domu Formacyjnym o godz. 19.00. - Zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę skosztować specjałów międzynarodowej kuchni - zaprasza pani Anna.

Tegoroczny ConsArch zakończy się 21 marca, a pokonkursowe prace obejrzeć będzie można najpierw w Collegium Artium przy ul. Obrońców Tobruku, a potem również w Urzędzie Miejskim w Prudniku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska