PWSZ w Nysie. Podróże naprawdę kształcą

Archiwum
Nyskich żaków najbardziej ciągnie do uczelni hiszpańskich, włoskich, niemieckich i chorwackich. Najbardziej mobilni są studenci architektury, później filologii i informatyki.
Nyskich żaków najbardziej ciągnie do uczelni hiszpańskich, włoskich, niemieckich i chorwackich. Najbardziej mobilni są studenci architektury, później filologii i informatyki. Archiwum
Uczelnia szykuje się do obchodów dziesiątej rocznicy współpracy z Erasmusem. Będą konferencje, warsztaty, szkolenia, kursy i koncerty.

W ciągu dekady z wyjazdów w ramach programu Erasmus skorzystało w naszej uczelni przeszło ośmiuset studentów i pracowników, a ponad dwustu zagranicznych miało okazję gościć u nas - mówi Anna Opałka kierownik działu kontaktów zewnętrznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Dziesięć lat temu uczelnia zaczynała swoją przygodę z Erasmusem od wyjazdu dwóch zaledwie studentów.

- Dziś nyska PWSZ ma już podpisanych aż 150 umów z siedemdziesięcioma uczelniami z 22 krajów z całej Europy. I od kilku lat jest ciągle w czołówce ogólnopolskich rankingów szkół zawodowych pod względem wykorzystywanych rocznie unijnych funduszy na wyjazdy, praktyki, studia, szkolenia i staże absolwenckie.

- Stąd też chcemy uczcić nasze dziesięciolecie z Erasmusem - dodaje Opałka.

A roczny program obchodów zapowiada się imponująco. Najważniejszym miesiącem będzie kwiecień, kiedy to PWSZ w Nysie zamierza zorganizować międzynarodowa konferencję naukową we współpracy z Uniwersytetem Lwowskim pod hasłem: "European Transfer of Culture in Literature, Language and Foreign Language Teaching". Również w kwietniu szykuje się uroczysta gala, w której udział wezmą zagraniczni goście oraz przedstawiciele uczelni partnerskich PWSZ w Nysie. Przy tej okazji planowany jest także koncert finałowy w ramach "Nyskiej Wiosny Jazzowej.

Ale już w lutym szkoła szykuje się do Erasmus Week. W planach jest dzień adaptacyjny dla zagranicznych studentów połączony z warsztatami kulturowo-językowymi, szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy w języku angielskim, konsultacje i spotkania erasmusowej kadry.

Będzie również konkurs na najlepszego "erasmusowego blogera", czyli osobę, która napisze najlepszego bloga podczas pobytu na stypendium.

- W marcu natomiast nie zabraknie kolejnej edycji kursu intensywnego dla architektów "ConsArch 3", czyli Konserwacja w Architekturze. Wezmą w nim udział studenci i nauczyciele akademiccy z Polski, Niemiec, Hiszpanii, Portugalii i Włoch - wylicza Anna Opałka.

Zwieńczeniem ersmusowskiego roku w nyskiej PWSZ będzie wrześniowy intensywny kurs języka polskiego, w ramach którego poza tradycyjnymi zajęciami, studenci uczestniczyć będą w warsztatach językowo-kulturowych, wyjazdach studyjnych i dniu adaptacyjno-integracyjnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska