Podpisany dokument umożliwi studentom i pracownikom obu uczelni przeprowadzanie wspólnych badań naukowych. Liczymy też na szeroką wymianę doświadczeń na płaszczyźnie dydaktycznej - mówi Bartosz Bukała, rzecznik prasowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.
Podpisanie umowy nastąpiło dzięki spotkaniu i rozmowom, które rektor Zofia Wilimowska prowadziła podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt. "Computational Collective Intelligence - Technologies and Applications" ("Kolektywna Inteligencja Obliczeniowa - Technologie i Aplikacje"), która odbyła się w Wietnamie pod koniec listopada ubiegłego roku.
- Wówczas pani rektor prezentowała władzom wietnamskiego uniwersytetu ofertę edukacyjną nyskiej PWSZ, mówiła też o działalności naukowej uczelni. To z kolei umożliwiło nawiązanie bliższych kontaktów i rozpoczęcie dyskusji o współpracy - tłumaczy Bukała.
Uniwersytet Nguyen Tat Thanh w Ho Chi Minh (dawniej Sajgon) nazywany jest sercem ekonomii wietnamskiej. Kształci około 20 tysięcy studentów na jedenastu kierunkach i czternastu specjalizacjach (m.in.: finanse i bankowość, rachunkowość, technologie informacyjne, administracja biznesu, język angielski, chiński oraz japoński, mechatronika, pielęgniarstwo czy projektowanie graficzne).
W strukturach uczelni, oprócz świetnie wyposażonych laboratoriów i pracowni, funkcjonuje również Centrum Badawczo-Rozwojowe Nowych Technologii.
- Wietnamska uczelnia szeroko współpracuje również z sektorem przemysłowym, a także jest członkiem wielu organizacji i związków biznesowych, co z kolei sprawia, że tamtejsi studenci kończą szkołę ze świetnym przygotowaniem do przyszłej kariery zawodowej - mówi rzecznik. - Mamy nadzieję, że nyska PWSZ również z tych doświadczeń skorzysta.
W sumie nyska uczelnia ma już grubo ponad sto umów o współpracy zawartych zarówno z innymi uczelniami, szkołami oraz przedsiębiorstwami.