Pylą aż do łez

rys. Andrzej Czyczyło
rys. Andrzej Czyczyło
Maj i czerwiec będą szczególnie ciężkie dla alergików. Nadal kwitną niektóre drzewa, a do ataku przygotowują się już trawy.

Dla osób uczulonych dokuczliwa jest w dalszym ciągu brzoza, która - spośród drzew - należy do najsilniejszych alergenów. Ponadto do połowy maja pylić będzie jeszcze wierzba, a do połowy czerwca - dąb.

- U niektórych pacjentów mogą wystąpić tzw. reakcje krzyżowe - podkreśla dr Halina Chmielewska, ordynator oddziału pulmonologii alergologicznej szpitala w Kup. - Polega to na tym, że osoba, która jest uczulona na pyłki brzozy, reaguje też alergią po zjedzeniu jabłka. Dla organizmu jest bowiem wszystko jedno, czy dostaje alergen drogą wziewną, czy pokarmową. Miałam na przykład pacjentkę, która zareagowała bardzo silną dusznością po spożyciu kanapki z miodem. Zawierał on bowiem pyłek z jakiejś rośliny. U kobiety tej doszło aż do napadu astmy. To przykład na to, jak ludzie uczuleni muszą na wszystko uważać.
Spośród wszystkich alergii najbardziej powszechne jest uczulenie na pyłki roślin. Występuje ono u 70 procent alergików. W 60 proc. uczulają pyłki traw, w 50 proc. zboża, a w 40 proc. - chwasty.

- Alergicy najgorzej czują się wtedy, gdy jest sucho i gorąco - mówi dr Halina Chmielewska. - A charakter objawów uczuleniowych zależy od stopnia wrażliwości organizmu oraz od stężenia ziaren pyłków w powietrzu. Jeżeli jest ich więcej niż 60-70 na metr sześcienny, tym gorzej alergik to znosi.
W okresie intensywnego pylenia pacjent powinien być pod opieką specjalisty alergologa, który doradzi mu odpowiednie leki, pozwalające przetrwać ten trudny okres. Alergicy powinni jednak też pomyśleć o poddaniu się odczulaniu.

- Efekty takiej terapii są najlepsze u dzieci i młodzieży - dodaje dr Chmielewska. - Chciałam jednak podkreślić, że nigdy nie jest na nią za późno, bo alergie pojawiają się w coraz późniejszym wieku. Na odczulanie zgłaszają się osoby po czterdziestce i po pięćdziesiątce. Kiedyś uważano, że immunoterapię przeprowadza się tylko przed sezonem pylenia. Ale i w tym przypadku medycyna zrobiła postęp. Istnieje też metoda całoroczna, która u pewnych osób daje lepsze efekty niż immunoterapia sezonowa. Pacjent musi się wtedy zgłaszać na iniekcję raz w miesiącu.
KALENDARZ PYLENIA
- leszczyna - od stycznia do kwietnia
- olcha - od stycznia do kwietnia
- wierzba - od połowy lutego do połowy maja
- topola - od marca do maja
- buk - od marca do maja
- brzoza - od marca do maja
- dąb - od połowy kwietnia do połowy czerwca
- trawy - od kwietnia do września
- drzewa i rośliny iglaste - od kwietnia do czerwca
- babka lancetowata - od maja do września
- pokrzywa - od maja do września
- komosa - od czerwca do września
- bylica - od lipca do września

POD DRZEWEM BYWA MIŁO
Drzewa mogą być źródłem alergii, ale jeśli nie jesteśmy na ich pyłki uczuleni, mogą też mieć na nas uzdrawiający wpływ. Wystarczy wiedzieć, że:
- jabłoń - w porze kwitnienia korzystnie wpływa na układ nerwowy, pozwala się zrelaksować i odprężyć
- buk - pod tym drzewem, zwłaszcza wiosną, powinny spacerować osoby cierpiące na bezsenność
- grab - przebywanie w jego pobliżu usuwa bóle głowy i uczucie zmęczenia
- wierzba - działa kojąco na ludzi pobudliwych i naładowanych agresją
- jodła - jest idealnym "lekiem" na choroby płuc i ogólne osłabienie, w jej pobliże powinny się wybierać dziewczęta, którym doskwiera melancholia
- wiąz - nie należy spacerować w pobliżu wiązów, gdyż nie mają one właściwości poprawiających stan zdrowia, natomiast oddziałują niekorzystnie na układ nerwowy, pogarszają nastrój

CZY MASZ ALERGIĘ?
Aby postawić takie rozpoznanie lub je wykluczyć, należy wykonać test. Oto ich rodzaje:
- testy skórne - nakłada się na ramię lub przedramię kilka alergenów, a następnie nakłuwa w tych miejscach skórę; jeżeli po 15 minutach wystąpi na nich zaczerwienienie lub bąble, to znaczy, że dana osoba jest uczulona
- testy płatkowe - na skórę nakłada się plastry z alergenem, a wynik odczytuje się po 48, a potem po 72 godzinach
- testy krwi - pobiera się od badanego krew, aby oznaczyć w niej ilość przeciwciał IgE; poleca się je zwłaszcza wtedy, gdy testy skórne alergii nie potwierdzają, a jednak objawy na nią wskazują.

VADEMECUM ALERGIKA
- Alergeny - substancje powodujące alergie, które objawiają się: katarem w postaci wodnej wydzieliny z nosa, łzawieniem i swędzeniem oczu, napadami kaszlu, wysypką na skórze, kłopotami z oddychaniem

- Antyhistaminowe leki - preparaty pomocne w łagodzeniu lub usuwaniu objawów alergii. Zażywa się je w postaci tabletek, kropli i syropów.

- Wstrząs anafilaktyczny - skrajna reakcja organizmu na uczulającą substancję, przeważnie na orzechy (też orzeszki ziemne), ryby, owoce morza, jad pszczoły i osy.

- Leki sterydowe - specyfiki o działaniu przeciwzapalnym, silniejsze od histaminowych. Używa się ich przeważnie w postaci maści i preparatów wziewnych (w przypadku astmy oskrzelowej).

- Przeciwciała IgE - substancje białkowe, które wydzielają się w nadmiarze do krwi w trakcie reakcji alergicznej. Po określeniu ich ilości można stwierdzić, czy dana substancja jest sprawcą alergii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska