To przepis dla wszystkich gospodyń, które obawiają się sięgać po mięso inne niż drób czy wieprzowina - prosty i nie wymagający niczego poza czasem.

Na przygotowanie królika w ten sposób (mięso można dostać w niektórych marketach) potrzeba około 4 godzin.

- To zatem potrawa, którą najlepiej przyrządzać w wolnym dniu - stwierdza pani Krystyna, która przesłała nam przepis. - Ale generalnie przepis jest bardzo prosty. Trzeba tylko pilnować mięsa podczas duszenia i dość często polewać wodą lub bulionem.

Tak przygotowany królik najlepiej smakuje w towarzystwie czerwonych buraczków (na zimno lub na gorąco) oraz ziemniaków lub tradycyjnych klusek śląskich.

- Można do niego przygotować sos, ale niekoniecznie - mówi nasza czytelniczka. - Zamiast tego lepiej zjeść kilka plasterków zapieczonych z królikiem marchewek.

> Przysyłajcie przepisy (składniki oraz sposób przygotowania) na e-mail kkownacka@nto.pl lub adres ul. Powstańców Śl. 9, 45-086 Opole z dopiskiem "Opolskie smaki".

Składniki:

> 1 królik lub 4-5 ćwiartek
> 3-4 ząbki czosnku
> sól
> smalec (ew. olej)
> 4-5 średniej wielkości marchewek
> 1 korzeń pietruszki
> natka pietruszki do posypania
> woda lub bulion z kostki rosołowej

Sposób przygotowania:

> Królika dokładnie myjemy, dzielimy na porcje i nacieramy wyciśniętym czosnkiem zmieszanym z solą. Odkładamy do lodówki na 1,5-2 godziny.
> Następnie obsmażamy na złoty kolor z każdej strony,najlepiej na niewielkiej ilości smalcu (królik smażony na oleju będzie suchy). Przekładamy do brytfanki lub garnka.
> Marchewkę obieramy i kroimy na niezbyt cienkie plastry. Tak samo robimy z korzeniem pietruszki. Obsypujemy warzywami mięso królika w naczyniu.
> Dusimy godzinę - półtorej, aż mięso i marchewka będą miękkie, polewając od czasu do czasu wodą lub bulionem.