PZ Stelmach i Art-Odlew w strefie ekonomicznej w Opolu

Artur Janowski
W nowym zakładzie Art-Odlew stoi już linia produkcyjna. Wyprodukowano ją w Polsce, bo właściciele firmy uważają, że należy wspierać rodzimą produkcję.
W nowym zakładzie Art-Odlew stoi już linia produkcyjna. Wyprodukowano ją w Polsce, bo właściciele firmy uważają, że należy wspierać rodzimą produkcję. archiwum firmy
W opolskiej podstrefie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej stanęły zakłady firm PZ Stelmach oraz Art-Odlew.

Choć inwestorzy nie uruchomili jeszcze produkcji, to już zatrudnili sporo osób. Firma PZ Stelmach to lider polskiego rynku produkcji obrączek, którego wyroby nosi tysiące Polaków, a także Słowaków, Czechów oraz coraz częściej również Niemców. Szczególnie ten ostatni rynek jest bardzo wymagający. Dlatego PZ Stelmach używa najnowocześniejszych urządzeń, a nowa linia produkcyjna przyjedzie niebawem do Opola aż z Włoch.

- Do tej pory funkcjonowaliśmy przy ulicy Cygana w Opolu, ale tam mieliśmy już za mało miejsca, dlatego w strefie ekonomicznej przy ul. Północnej zbudowaliśmy zakład trzy razy większy od obecnego - przyznaje właściciel firmy Leon Stelmach, który zaczynał od niewielkiej pracowni złotniczej. - Przenosiny do strefy pomogą nam także w poszerzeniu profilu produkcji, jak i we wzmocnieniu współpracy z opolskimi uczelniami, z którymi już mamy podpisane umowy.

Przenosiny zakładu na ul. Północną ruszą niebawem. Firma wchodząc do podstrefy WSSE i zyskując w ten sposób ulgi podatkowe, zadeklarowała nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 7 mln zł oraz zatrudnienie 20 nowych pracowników.

- Przekroczyliśmy te wskaźniki, a szczegóły podamy podczas otwarcia zakładu - zapowiada Leon Stelmach.

Zobacz: Strefa ekonomiczna w Opolu większa o działkę na Metalchemie

Kolejną firmą, która ma już zakład w strefie, jest Art-Odlew. To również opolska firma z tradycjami, specjalizująca się w produkcji wyrobów z brązu, mosiądzu i aluminium. Art-Odlew zadeklarował inwestycje w wysokości co najmniej 805 tys. zł oraz zatrudnienie co najmniej 10 pracowników. I jak twierdzi, już te minimalne wymagania spełnił, a w marcu zakład ruszy.

- Nowa lokalizacja to nowe możliwości rozwoju - przyznaje Piotr Halupczok, reprezentujący Art-Odlew. - Działamy w specyficznej branży rzeźby i pomników oraz galanterii sakralnej. Dlatego spowolnienia gospodarczego aż tak nie odczuwamy.

Obecnie strefa ekonomiczna w Opolu obejmuje ponad 84 ha przy ul. Północnej, Wspólnej, Wschodniej i Oświęcimskiej. Na razie na jej terenie działa tylko fabryka IFM Ecolink, ale niebawem ruszy też budowa zakładów firmy Pasta-Foods oraz Kamex.

Już w lutym mamy poznać inwestora, która ulokuje się na działkach przy ul. Wschodniej, a w tym samym miesiącu powinien być także ogłoszony przetarg na sprzedaż działek przy ul. Wspólnej, którymi zainteresowany jest kolejny inwestor.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska