QR-kody na zabytkach Opola

Redakcja
- Chcielibyśmy, aby QR-kody pojawiły się na wszystkich zabytkach w Opolu - mówią: Adrian Szlagor (pierwszy z lewej), Karol Tołwiński, Tomasz Kuśka i Bartek Łukasik.
- Chcielibyśmy, aby QR-kody pojawiły się na wszystkich zabytkach w Opolu - mówią: Adrian Szlagor (pierwszy z lewej), Karol Tołwiński, Tomasz Kuśka i Bartek Łukasik. Paweł Stauffer
Studenci informatyki na Politechnice chcą kodami paskowymi oznakować zabytki Opola. Dzięki kodom turyści będą mogli za pomocą komórki odczytać informacje o obiektach.

QR-kody to technologia znana w świecie informatyki. To ukryte (w podobny sposób jak w kodzie kreskowym) informacje, które można odczytać przy pomocy prostej aplikacji dostępnej w większości popularnych smartfonów. Studenci Politechniki postanowili je wykorzystywać w promowaniu walorów turystycznych naszego miasta.

- Zaczęło się od tego, że na zajęciach z dr Anną Zatwarnicką mieliśmy przygotować pracę dotyczącą wykorzystania nowoczesnych technologii w codziennym życiu - mówi Bartek Łukasik.

Studenci postanowili wypromować zabytki Opola, wykorzystując w nowatorski sposób tę prostą technologię.

Jak to działa?

- Wszystkie ważniejsze obiekty oznaczymy tabliczkami z QR-kodami. Każdy, kto posiada w swoim telefonie aparat, aplikacje do ich odczytu oraz internet, natychmiast otrzyma informacje na temat danego obiektu - tłumaczy Adrian Szlagor. - To może być szczególnie przydatne dla obcokrajowców, bo informacje można zamieszczać w różnych językach.

To możliwe dlatego, że w kodzie znajduje się link, który użytkownika automatycznie przekieruje do przygotowanej przez studentów strony internetowej z informacjami. Choć oznakowanie budynków w Opolu początkowo było tylko sposobem na zaliczenie - młodzi informatycy tak się w akcje zaangażowali, że swój pomysł postanowili wdrożyć w życie. Mają w tej sprawie rozmawiać z urzędnikami opolskiego ratusza. Młodzi informatycy na pomyśle oznakowania zabytków Opola nie zamierzają jednak poprzestać.

- W przyszłości chcielibyśmy zrobić to także w innych miastach, a także stworzyć oparty na QR-kodach system informacji MZK - mówi Tomasz Kuśka. - Zresztą możliwości ich wykorzystania jest nieskończona ilość. Można np. pomagać w ten sposób osobom niewidomym, tworząc kody kierujące do linków z aplikami audio - dodaje.

Studenci planują w przyszłości otworzyć firmę zajmującą się wykorzystywaniem QR-kodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska