Quarry Life Award. Wrocławianie wygrali konkurs grupy Górażdże

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Zwycięski zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zwycięski zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Wrocławskie zespoły naukowo-badawcze zdominowały finał drugiej edycji konkursu Quarry Life Award, organizowanego w Polsce przez Grupę Górażdże

Quarry Life Award to międzynarodowy konkurs przyrodniczy organizowany przez koncern HeidelbergCement, do którego należy Grupa Górażdże.

- Jego celem jest popularyzacja wiedzy o walorach przyrodniczych kopalni surowców mineralnych, wspieranie ekologicznych projektów naukowych i edukacyjnych na terenach kopalni odkrywkowych należących do koncernu i promocja proprzyrodniczych kierunków rekultywacji - informuje Małgorzata Dąbrowska z Górażdży Cement.

W konkursie uczestniczyli studenci i naukowcy kierunków przyrodniczych uczelni wyższych, organizacje non-profit i instytucje działające na rzecz ochrony przyrody. Do pierwszego etapu napłynęło 20 zgłoszeń, do drugiego jury wybrało 5 zespołów, które pracowały w terenie.

- Konkurencja w tym roku była wyjątkowo duża, a fina wyrównany - mówił dr hab. Arkadiusz Nowak, przewodniczący jury konkursu. - Okazało się, że konkurs potrafi zjednoczyć ludzi, nawet z różnych uczelni. Zakładamy, że rezultaty badań będą mogły być wdrożone w praktyce w sposobach rekultywacji i zagospodarowania terenów pokopalnianych.

Pierwsze miejsce zajął zespół z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

- Sprawdzaliśmy, czy bank nasion istnieje na terenach pokopalnianych i wchodzi w jego skład. Okazało się, że przyroda jest silniejsza od człowieka i samoistnie odradza się na terenach zdegradowanych - mówił Grzegorz Swacha, koordynator zespołu.

Nagrodę - 5 tysięcy euro - zwycięzcy chcą przeznaczyć na ekspedycją naukową za granicę np. na Bałkany.
Drugie miejsce (nagroda 3 tys. euro) zdobyło Stowarzyszenie Natura i Człowiek z Wrocławia, które badało siedlisko dzikich pszczół w kopalni "Górażdże", a trzecie (1500 euro) - także wrocławskie - Towarzystwo Herpetologiczne Natrix badające płazy i gady w kopalni "Górażdże".

Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement przypomniał, że firma od lat prowadzi politykę proekologiczną, m.in. przez organizację wspomnianego konkursu i współpracę z organizacjami pozarządowymi. Koncern zatrudnia też 6 ekologów. - Jako pierwsze firma w branży materiałów budowlanych w 2008 r. ustaliliśmy międzynarodowe wytyczne w zakresie współpracy z proekologicznymi organizacjami pozarządowymi - mówił prezes Balcerek. - W Polsce mamy popisaną umowę z Ogólnopolskim Towarzystwem Ochrony Ptaków.

W tegorocznej edycji Quarry Life Award uczestniczą 22 kraje. Wszystkie krajowe projekty uczestniczą również i są klasyfikowane w rywalizacji międzynarodowej, gdzie nagrody wynoszą: I miejsce - 30 000 EUR + 10 000 EUR dla zwycięskich zespołów w każdej z 5 kategorii.

Prace oceniane w finale przez jury konkursu Quarry Life Award w Polsce

Marcin Sikora z wrocławskiego Stowarzyszenia "Natura i Człowiek" prowadził badania nad występowaniem dzikich pszczół na terenie kopalni Górażdże. Celem projektu było skatalogowanie gatunków występujących na kopalni oraz przygotowanie wytycznych do działań rekultywacyjnych uwzględniających czynną ochronę tych najważniejszych przyrodniczo i gospodarczo owadów zapylających.

Towarzystwo Herpetologiczne "Natrix" z Wrocławia przeprowadziło kompleksową inwentaryzację płazów i gadów, występujących w kopalni Górażdże ze szczególnym uwzględnieniem stanowisk gniewosza plamistego, niezwykle rzadkiego w Polsce gatunku węża dusiciela.

Na terenie kopani surowców mineralnych Nowogród Bobrzański młodzi botanicy i gleboznawcy z międzyuczelnianego projektu realizowanego przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zajmowali się badaniami szaty roślinnej wyrobiska oraz terenów przyległych, jak również analizą glebowego banku nasion. Uzyskane wyniki badań posłużą do optymalizacji technik rekultywacyjnych.

Drugi projekt, realizowany w Nowogrodzie Bobrzańskim, dotyczył kompleksowej inwentaryzacji i waloryzacji przyrodniczej terenów i stworzenie ścieżki przyrodniczej. Tej próby podjęli się studenci i naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego pod kierownictwem dr Krystyny Walińskiej.

Damian Chmura z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku  Białej  i Tadeusz Molenda z Uniwersytetu Śląskiego  prowadzili badania, których celem jest wykazanie, jak stosunki wodne i hydrochemiczne wpływają na bioróżnorodność wyrobisk. Realizacja projektu wymagała przeprowadzenia badań porównawczych na  terenie trzech kopalni.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska