Rabaty kwiatowe. Sposób na niepowtarzalny ogród sezonowy

fot. Archiwum
Kosmos podwójnie pierzasty, czyli onętka kwitnie aż do później jesieni.
Kosmos podwójnie pierzasty, czyli onętka kwitnie aż do później jesieni. fot. Archiwum
Rośliny jednoroczne są efektowne w grupie. Niewielkim kosztem możemy mieć niepowtarzalny ogród.

Nasiona jednorocznych roślin ozdobnych kosztują niewiele. Jeśli zasiejemy je teraz, gdy ziemia jest rozmiękła i nasiąknięta wodą, rośliny wzejdą, gdy tylko mocniej przygrzeje słońce. Do obramowania rabat dokonale nadają się aksamitki. Bardzo atrakcyjnie wyglądają te miniaturowe. Zwykle występują w kolorze żółtym lub pomarańczowym, ale bywają też czerwone.

Trzeba kupić po kilka opakowań, zmieszać nasiona i gęsto wysiać. Są to rośliny wyjątkowo odporne na trudne warunki, dobrze znoszą mało atrakcyjne stanowiska. Można je posiać przy płocie, przy ścieżce prowadzącej do domu i nie przerywać. Również w maju powinny trafić do gruntu nasiona cynii - rośliny kiedyś bardzo popularnej, a teraz niedocenianej. Cynie będą dekoracyjne, jeśli posiejemy ich dużo. Pojedyncze sadzonki nie prezentują się dobrze, ponieważ są słabo ulistnione.

Wysiane w grupie będą ozdobą ogrodu. Ich nasiona sprzedawane są tak, by w każdej torebce znalazły się różne kolory kwiatów. Od lipca do października kwitnąć będzie jeżówka, jeśli teraz ją zasiejemy. Różowe lub czerwone kwiatki pojedynczo wyglądają skromnie. Staną się ozdobą, gdy ich będzie więcej obok siebie, warto zasiać rudbekię.

Można wybierać pomiędzy odmianą wyższą (do 70 cm) oraz niższą (do 25 cm). Rudbekia bardzo przypomina miniaturowe słoneczniki i wdzięcznie zdobi rabaty. Bardzo odporna na trudne warunki, nie tylko nie ma wielkich wzmagań, ale często potrafi przetrwać łagodną zimę i "odbić" wiosną. Wszystkie te kwiaty uznano za najbardziej nadające się do ogrodu wiejskiego.

Jednak architekci krajobrazu proponują wykorzystać je jako wyraźny kolorystyczny akcent w ogrodach, których główną ozdobą są iglaki. Jeśli wysiejemy je w grupie, będą wśród zieleni tworzyć atrakcyjne barwne plamy, a taki ogród ożyje.

Przy braku miejsca w ogrodzie obok płotu można wysiać pachnący groszek oraz nasturcję, a także onętki zwane także kosmosem podwójnie pierzastym, znane od lat, ale nie wiadomo czemu traktowane po macoszemu. Na wysokich łodygach podobnych do kopru rośnie wiele kwiatów. W gęstym szpalerze wyglądają zachwycająco i kwitną aż do późnej jesieni.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska