Rabin z Łodzi gościem Dnia Judaizmu w Opolu

  Rabin z Łodzi gościem Dnia Judaizmu w Opolu

  Zdjęcie autora materiału
  Krzysztof Ogiolda

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Dzień Judaizmu w Opolu.

  Dzień Judaizmu w Opolu. ©Sławomir Mielnik [O]

  - Ten kto ufa Bogu i zasadom nie odczuwa lęku przed obcymi – mówił dziś wieczorem w Collegium Maius UO Rabin Dawid Szychowski.
  Dzień Judaizmu w Opolu.

  Dzień Judaizmu w Opolu. ©Sławomir Mielnik [O]

  Gośćmi Dnia Judaizmu byli także państwo Lena i Nidal, chrześcijanie z Syrii mieszkający w Opolu.

  Dawid Szychowski rozpoczął od kilku definicji obcego w myśleniu żydowskim. Za najważniejsze z perspektywy problemu imigracji uznał pojęcie ger, czyli przybysza, który mieszka razem z nami i chce stać się częścią naszego narodu albo tylko korzysta z naszej infrastruktury, ale do narodu nie wchodzi. Przypomniał, że zgodnie z Biblią Bóg zabrania naruszać prawa obcego, tak jak sieroty i wdowy, bo są słabsi, zależni od nas.

  Rabin zauważył także, że lęk ma w tradycji żydowskiej dwa znaczenia: strachu, np. przed napastnikiem i bojaźni - respektu np. wobec Boga. - W biblijnym obrazie przybysza nie ma ani słowa o lęku przed obcymi. Jeśli jako grupa mamy swoje zasady przynależności, nie ma miejsca na lęk. Kto ufa Bogu i zasadom, ten się nie boi.

  O praktyce życia imigrantów opowiadali państwo Lena i Nidal, chrześcijanie z Syrii mieszkający w Opolu i pracujący w centrali Caritasu.

  - Ci, którzy nas znają, traktują nas w Polsce przyjaźnie, jako bliskich. Bardzo to sobie cenimy. Ludzie, którzy nas nie znają, nieraz widzą w nas obcych. Syn został zaatakowany w tramwaju za to, że mówił po arabsku przez telefon. Uciekaliśmy z Syrii z powodu utraty poczucia bezpieczeństwa pod rządami ISIS, takie epizody też to poczucie odbierają. A przecież wybraliśmy Polskę wiedząc, że nie jest to kraj bogaty, bo szukaliśmy pokoju. W Syrii przed wojną mogliśmy obchodzić święta chrześcijańskie i uczyć wiary na ulicach. Nie muzułmanie byli naszym problemem, bo wielu z nich ma otwarte umysły. Problemem są terroryści.

  Z sali zapytano rabina o model traktowania obcych w Izraelu.
  « 2

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Konkurs Volvo Odpowiedz na pytanie i wygraj!

  Konkurs Volvo Odpowiedz na pytanie i wygraj!

  GAME OF THRONES już w sierpniu w Opolu!

  GAME OF THRONES już w sierpniu w Opolu!

  Wideo