Rada Europy upomina

Redakcja
Raport. W grudniu w Strasburgu został opublikowany raport Rady Europy nt. realizacji w Polsce Europejskiej Karty Języków Regionalnych.

Komitet Ekspertów, który przygotował ten obszerny dokument, ok. 15 stron poświęcił sytuacji języka niemieckiego i jego użytkowników. Autorzy zwrócili uwagę, że w tej materii wciąż jest w Polsce sporo do zrobienia.

W sprawach oświatowych Komitet Ekspertów zachęca organy państwa polskiego do zapewnienia ciągłości nauczania języka mniejszości oraz do regularnego monitorowania, na co jest wykorzystywane przez samorządy dofinansowanie przeznaczone na nauczanie języków regionalnych lub mniejszościowych.

Raport zwraca uwagę, że póki co nie ma w Polsce przedszkoli ani szkół średnich, w których niemiecki byłby językiem nauczania. Jest on wykładany przede wszystkim jako jeden z przedmiotów, często z zastosowaniem metodyki nauczania języka obcego.

Eksperci przypominają o prawie do nauczania o historii i tradycjach związanych z mniejszością. Zachęcają też organy państwa do zapewnienia możliwości kształcenia nauczycieli niemieckiego od przedszkoli do szkół średnich i zawodowych.

Autorzy dokumentu uważają za zbyt wysoki 20-procentowy próg niezbędny do wprowadzenia języka mniejszości jako pomocniczego w gminach. Podobnie oceniono 20-procentowy próg potrzebny do wprowadzenia tablic dwujęzycznych. Podkreślono, że dwie gminy (Krapkowice, 15 proc. MN i Strzelce Op., 14 proc. MN) odmówiły przeprowadzenia konsultacji w sprawie podwójnych nazw.

Komitet Ekspertów zachęca też organy polskie do utworzenia przynajmniej jednej publicznej stacji radiowej i jednego kanału telewizyjnego w języku niemieckim obejmującego obszary, na których się tego języka używa. Zaleca też używanie m.in. języka mniejszości na budynkach kolejowych i lotniskach oraz do drukowania dwujęzycznych broszur w turystyce i w muzeach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska