Rada Ministrów zatwierdziła poszerzenie granic Opola

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek projekt powiększenia Opola.
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek projekt powiększenia Opola. Archiwum redakcji (o)
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek projekt powiększenia Opola. Faktycznie stanie się to 1 stycznia 2017 roku.

- Brałem dzisiaj udział w posiedzeniu Rady Ministrów, która podjęła decyzję o powiększeniu Opola. Decyzja jest ostateczna i podlega opublikowaniu - powiedział nto Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego, jest w szoku. - Zabrakło mi słów ze zdumienia, że tak to zostało załatwione - mówi.

Za sprawą wtorkowej decyzji Rady Ministrów, od 1 stycznia 2017 roku Opole powiększy się o 12 sołectw z gmin Komprachcice (Chmielowice i Żerkowice), Prószk­ów (Winów) , Dąbrowa (Karczów, Wrzoski i Sławice) oraz Dobrzeń Wielki (Czarnowąsy, Krzanowice, Świerkle, Borki, Dobrzeń Mały i Brzezie). Dzięki temu miasto zyska blisko 9,5 tysięcy mieszkańców (dziś liczy ponad 119 tysięcy) i ponad 5,3 tys. hektarów terenów.

Przeczytaj też: Wiceminister Patryk Jaki: większe Opole stało się faktem

Na jego terenie znajdzie się również rozbudowywana właśnie Elektrownia Opole, a to oznacza, że podatki płacone przez tego energetycznego giganta zasilać będą między innymi budżet Opola. Stolica województwa przejmie również tereny inwestycyjne gminy Dąbrowa, które objęte są Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.

Rada ministrów nie przychyliła się natomiast do wniosku Arkadiusza Wiśniewskiego, prezydenta Opola , by do miasta przyłączyć teren należący do gminy Turawa, na którym stoi między innymi centrum handlowe Turawa Park.

- Trzeba się zmierzyć z faktami i zrozumieć, że wszystkie prognozy wskazują na to, że gdyby nie powiększenie Opola, nasze województwo w przyszłości mogłoby przestać istnieć - argu­men­tu­je Patryk Jaki. - Liczba mieszkańców stolicy regionu spadłaby znacząco poniżej 100 tysięcy, ktoś za kilkanaście lat na pewno zadałby pytanie: co to za województwo ze stolicą o wielkości miasteczka powiatowego?
Wiceminister Jaki dodaje, że powiększenie było trudną, ale jedyną drogą do obrony naszej małej ojczyzny.
- Sprawa jest zamknięta, więc apeluję do wszystkich uczestników tego procesu o pojednanie - kontynuuje Jaki. - Zwracam się też do władz Opola, aby przypilnowały, by żadna osoba na przyłączonych terenach nie straciła pracy, a żadna instytucja nie została zlikwidowana. Teraz przyszedł czas ma podjęcie wspólnych działań i skoncentrowaniu się na ściąganiu nowych inwestorów, tworzeniu miejsc pracy i wyższej jakości życia.

Powiększenie Opola jest faktem, pomimo wielkich społecznych protestów mieszkańców wsi, które mają zostać wchłonięte przez Opole oraz tamtejszych władz. Przeciwnicy planu Wiśniewskiego blokowali między innymi drogę wojewódzką Opole - Namysłów czy obwodnicę Opola, organizowali protesty w stolicy województwa i w swoich miejscowościach, pikietowali również przed Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Swojemu niezadowoleniu dali też wyraz w ubiegłym tygodniu podczas uroczystości z okazji półmetka rozbudowy Elektrowni Opole w Brzeziu. Najpierw protestowali we wsiach gminy Dobrzeń Wielki, a potem część z nich wdarła się na plac rozbudowy elektrowni, gdzie odbywała się uroczystość.

Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek projekt powiększenia Opola.
Rada Ministrów zatwierdziła we wtorek projekt powiększenia Opola. Archiwum redakcji (o)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska