Rada młodych przy TSKN działa. Liczy obecnie szesnaście osób

red
Na razie rada liczy kilkanaście osób, ale jest otwarta na kolejnych nowych członków.
Na razie rada liczy kilkanaście osób, ale jest otwarta na kolejnych nowych członków. Fot. TSKN
Rada Młodzieży TSKN spotkała się po raz pierwszy w Opolu. Liczy obecnie szesnaście osób. Jej przewodniczącym został wybrany Marek Dziony. Rada jest otwarta na kolejne osoby.

- Z liczby osób, które się do rady zgłosiły, nie jestem przesadnie zadowolony – mówi Rafał Bartek, przewodniczący zarządu TSKN. - Miałem nadzieję, że będzie ich więcej. Ale to jest wystarczająca grupa aby rozpocząć działalność. Pierwsze spotkanie miało charakter roboczy. Potwierdziłem, że będziemy tych młodych ludzi stale zapraszać na posiedzenia zarządu i inne spotkania robocze i włączać ich w różne mniejszościowe przedsięwzięcia. Liczymy na to, że oni ze swojej strony będą się dzielić spostrzeżeniami, także krytycznymi na temat pracy TSKN i że będą – ze swojej młodzieżowej perspektywy - doradzać zarządowi Towarzystwa.

Pierwszą decyzją Rady Młodzieży był wybór osób, które stanęły na jej czele. Przewodniczącym został Marek Dziony, a Dastin Karasiński i Patrycja Węgrzynowska zostali wybrani na jego zastępców.

Członkami rady są zarówno uczniowie szkół średnich jak i studenci oraz osoby pracujące, członkowie struktur mniejszości niemieckiej, jak i sympatycy wspierający aktywność mniejszościową.

- To jest zatem odbicie tego, co dzieje się w społeczeństwie – przyznaje Rafał Bartek. - Nie zawsze ktoś, kto przyznaje się do mniejszości, należy formalnie do TSKN-u. Wspierają nasze działania także osoby, które do mniejszości nie należą. Część członków rady to są absolwenci projektów Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Potwierdza to, jak bardzo przedsięwzięcia typu ELOm są ważne. Oni by do nas bez tego projektu nie trafili. Mamy nadzieję, że Rada Młodzieży m.in. usprawni nasze kontakty z młodymi w ogóle, co - jak wiadomo – we współczesnym świecie nie jest łatwe.

Marek Dziony (na co dzień pracownik Biblioteki im. Josepha Eichendorffa i diakon stały zaangażowany w duszpasterstwo mniejszości) zwraca uwagę, że jednym z zadań członków rady – obok doradzania władzom TSKN – będzie pozyskiwanie dla mniejszościowej działalności młodych działających w terenie.

- Chcemy się spotykać w różnych miejscach w regionie przynajmniej raz na miesiąc – mówi. - W tej chwili pracujemy nad statutem rady i regułami naboru do niej dla nowych osób chętnych. Debatujemy nad tym przede wszystkim w mediach społeczno-
ściowych. Z czasem pewnie zostanie utworzony profil rady na Facebooku. Zaproponowałem władzom TSKN, aby członków RM zaprosiły na spotkanie roczne Towarzystwa 25 maja, byśmy mogli się z bliska działalności TSKN przyjrzeć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska