Rada Śródmieścia: Zostawcie szpital przy Judyma w Kędzierzynie

Daniel Polak
Pacjenci z Kędzierzyna chwalą sobie, że mają szpital na miejscu. - Jakby nie było, doKoźla jest co najmniej kilka kilometrów, a niektórzy mają nawet kilkanaście - mówią.
Pacjenci z Kędzierzyna chwalą sobie, że mają szpital na miejscu. - Jakby nie było, doKoźla jest co najmniej kilka kilometrów, a niektórzy mają nawet kilkanaście - mówią. Daniel Polak
Rada osiedla Śródmieście nie zgadza się na przeniesienie oddziałów lecznicy przy ul. Judyma do kozielskiego kompleksu ZOZ-u.

Plany są takie, że ze szpitala przy ul. Judyma w Kędzierzynie zostaną przeniesione do Koźla oddziały: neurologii, pulmonologii oraz dermatologii. Wolny budynek samorząd powiatowy ma w planie sprzedać, a pieniądze uzyskane w ten sposób przeznaczyć na rozbudowę kozielskiego szpitala przy ul.Roosevelta.

Ponadto poradnie specjalistyczne z przychodni przy ul. Judyma zostaną przeniesione do przychodni przy ul. Harcerskiej. Z kolei budynek przychodni zostanie w całości wydzierżawiony. Najemcą ma być podmiot prowadzący działalność leczniczą w ramach kontraktu z NFZ, ale nie wiadomo o jakiej specjalności.

Po tym, jak o zmianach poinformowały lokalne i regionalne media w tej sprawie zebrał się samorząd mieszkańców osiedla Śródmieście. - Rada osiedla podjęła jednogłośnie uchwałę o nie wyrażeniu zgody na dokonanie jakichkolwiek zmian prowadzących do pozbawienia szpitala przy ul.Judyma statutu jednostki budżetowej - informuje Zofia Zimowska, szefowa RO "Śródmieście.

W piśmie, które rada skierowała do władz powiatu czytamy, że "nie ma merytorycznego uzasadnienia planowanego przekształcenia, sprzedaży lub likwidacji szpitala, który zawsze świadczył usługi medyczne mieszkańcom".Ci ostatni piszą też, że brak tej placówki utrudni dostęp do usług medycznych.
Nie udało nam się zdobyć komentarza starosty w tej sprawie, wciąż nie odpowiedział on radzie na wysłane przez nią pismo. W rozmowie z lokalnym RadiemPark powiedział jedynie, że utrzymanie w praktyce dwóch placówek, czyli szpitala na Judyma i Roosevelta nie jest opłacalne. Koszt remontu tego pierwszego, po którym spełniałby nowe standardy Ministerstwa Zdrowia, to co najmniej 9 miliony złotych.

Placówka na Judyma już od wielu lat traci na znaczenia, już wcześniej zlikwidowano tam m.in. oddział chorób wewnętrznych.

W ciągu ostatnich kilku lat bezskutecznie próbowano tam uruchomić hospicjum.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska