Radar meteo na Górze św. Anny zagrożony

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Tak ma wyglądać nowoczesny radar meteorologiczny na Górze św. Anny.  Koszt inwestycji szacowany jest na 15 mln złotych.
Tak ma wyglądać nowoczesny radar meteorologiczny na Górze św. Anny. Koszt inwestycji szacowany jest na 15 mln złotych. Archiwum Inwestora
Gmina Zdzieszowice wydała negatywną decyzję w sprawie postawienia radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Przeciwko inwestycji protestuje także 26 mieszkańców.

Radar meteorologiczny miał służyć mieszkańcom całej Opolszczyzny. To supernowoczesne urządzenie pomaga bowiem synoptykom z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w prognozowaniu pogody w regionie, a w szczególności gwałtownych zjawisk: trąb powietrznych, burz, gradobić itp. Koszt inwestycji to aż 15 mln złotych, a budowa miała ruszyć jeszcze w tym roku.

Wiele wskazuje jednak na to, że radar na Górze św. Anny może w ogóle nie stanąć. Gmina Zdzieszowice wydała właśnie negatywną decyzję lokalizacyjną w sprawie tej budowy.

- Radar meteorologiczny jest inwestycją celu publicznego - tłumaczy Sybila Zimerman, pełniąca obowiązki burmistrza Zdzieszowic. - W świetle prawa taka inwestycja nie może być zlokalizowana na terenie, który nie jest objęty planem zagospodarowania przestrzennego. A dla wskazanego rejonu takiego planu nie ma. Dlatego nasza decyzja musiała być negatywna.

Czytaj**Jest szansa na skuteczną ochronę przeciwpowodziową na Opolszczyźnie. Będzie nowoczesny radar?**

To jednak nie koniec problemów z radarem. 26 mieszkańców Góry św. Anny złożyło do gminy Leśnica protest w tej sprawie. Jak argumentują, obawiają się, że radar będzie negatywnie oddziaływał na ich zdrowie. Na liście protestacyjnym podpisali się imionami i nazwiskami, ale w rozmowie z dziennikarzem chcą pozostać anonimowi.

- Taka inwestycja jest potrzebna, ale dlaczego ktoś zaplanował ją kilkaset metrów od naszych domów? - pyta jedna z mieszkanek. - Radar wykorzystuje te same fale, które używane są w kuchenkach mikrofalowych. Nie chcemy być narażeni na promieniowanie elektromagnetyczne.

Strach potęguje informacja, że radar będzie wykorzystywany także do celów wojskowych.

Z kolei specjaliści z IMGW uspokajają - radar jest zupełnie bezpieczny dla otoczenia, a promieniowanie emituje tak małe, że nie będzie się go dało nawet zmierzyć.

- Stacja na Górze Świętej Anny będzie podobna do innych stacji polskiego systemu POLRAD - wyjaśnia Katarzyna Bieniek, rzecznik IMGW. - Część z tych stacji zlokalizowana jest bardzo blisko zabudowań, a np. w budynku stacji w Legionowie od lat mieszka rodzina pracownika, opiekującego się radarem. Mieszkańcy tych domów dochowali się już dorosłych, w pełni zdrowych dzieci. Również pracownicy serwisu nie odczuwają żadnych problemów zdrowotnych związanych z promieniowaniem, a niektórzy z nich pracują przy takich radarach już od ponad trzydziestu lat.

Na Opolszczyźnie IMGW będzie musiał się teraz odwoływać się od gminnej decyzji. Bez pozytywnej opinii budowa nie może ruszyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska