Radio Sygnały świętują 60. urodziny [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Urodziny Radia Sygnały trwają w SCK-u.
Urodziny Radia Sygnały trwają w SCK-u. Anna Konopka
Urodzinowa audycja Radio Sygnałów trwa bez przerwy 60 godzin. Jak na urodziny z fetą w studiu pojawił się tort, wielu goście i nagrody, które wciąż można wygrać na antenie radia. Wielkie świętowanie zakończy się dzisiaj (23 kwietnia) o północy. Przypominamy początki studenckiej rozgłośni oraz to dlaczego radio działa na żaków jak magnes.

Radio Sygnały powstały w 1957 roku i to jedna z najstarszych rozgłośni studenckich w Polsce. Przez wiele lat działały jako studencki radiowęzeł w akademikach Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Radio wznowiło działalność po 5-letniej przerwie trwającej od 2000 roku i od tego czasu można go słuchać przez Internet.

Od 2011 roku studenci, którzy chcą szkolić warsztat radiowca do dyspozycji mają supernowoczesne warunki w Studenckim Centrum Kultury, których pozazdrość im mogą nawet profesjonalne redakcje. Koszty wyposażenia i aranżacji akustycznej redakcji Radio Sygnałów wyniosły ok. 100 tys. zł.

- Każdy może tu realizować audycje zgodnie z własnymi zainteresowaniami. Zawiązują się też przyjaźnie na lata - mówi Julia Kędziora, na co dzień autorka m.in. audycji muzycznych. - Początkujący zaczynają zwykle od newsów, a starsi redaktorzy zawsze służą im radą.

Zgodnie z wieloletnią już tradycją urodziny swojego radia studenci świętują hucznie - audycją, której liczba godzin odpowiada liczbie lat istnienia RS. W tym roku granie na żywo trwało od piątkowego południa i potrwa do północy w niedzielę.

- Ramówka jest pełna, nie ma mowy o minucie ciszy - cieszy się Julia Kędziora. - Urodzinowe zaproszenia wysłaliśmy do ok. 200 osób. Programy prowadzą obecni redaktorzy, których mamy ok. 30, oraz wielu byłych członków, którzy zagrali swoje audycje sprzed lat.

Radiowcy gościli przez miniony weekend m.in. muzyków Maleo Reggae Rockers, którzy dali koncert w SCK-u, prezydenta Opola i rektora uczelni, który dzielił się ze słuchaczami wspomnieniami z czasów gdy on sam był studentem.

- Za moich czasów studenci przywiązywali większą wagę do tego by na Żakinadę przebrać się oryginalnie i fajnie. Tak aby w tym barwnym pochodzie każdy nas zauważył. Piastonalia otwierał zawsze dzień sportu - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego.

O początkach radia opowiadał prof. dr hab. Stanisław Nicieja w wywiadzie dla nto. Były rektor UO był naczelnym stacji był w latach 1970-1973. Studio powstało razem z pierwszym akademikiem w starym kampusie.

- W miejscu Mrowiska było pole, na którym rosły kartofle i pszenica. Jednym z pierwszych redaktorów naczelnych był Włodzimierz Kolman, człowiek, który to radio wymyślił i nim kierował, postać legendarna - wspomina profesor.

Przypomnijmy, że Radio Sygnały przez lata było kuźnią wielu dziennikarskich talentów. Za mikrofonem RS zaczynali m.in. Zdzisława Magnowska (Program Pierwszy Polskiego Radia), Teresa Cichoń, Jolanta Kołodziej, Aleksander Wolański czy Jarosław Paszkowski, obecny naczelny Radia Zet.

W RS pracowało lub współpracowało z nim wielu opolskich dziennikarzy m.in. Radia Opole: Halina Kamińska-Nabrdalik, Janusz Maćkowiak, Piotr Moc, Adam Wołek czy dziennikarzy: Andrzej Mach, Juliusz Stecki i Jan Gwoździewicz.

ZOBACZ TAKŻE
Opolskie Info - 21.04.2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska