Radna Opola Jolanta Kawecka została rzeczniczką miejskiej spółki. To nagroda za jej głosowania?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Od wygranej Arkadiusza Wiśniewskiego w wyborach samorządowych klub prezydenta Opola w radzie miasta ma niewielką, ale wciąż niezagrożoną większość.
Od wygranej Arkadiusza Wiśniewskiego w wyborach samorządowych klub prezydenta Opola w radzie miasta ma niewielką, ale wciąż niezagrożoną większość.
Jolanta Kawecka, radna niezrzeszona, jest teraz rzeczniczką Centrum Zdrowia w Opolu, które zarządza czterema przychodniami w mieście. Choć wieloletniego doświadczenia medialnego Kaweckiej nie można odmówić, to opozycyjni radni uważają, że stanowisko zdobyła dzięki głosowaniu „ręka w rękę” z klubem Arkadiusza Wiśniewskiego.

Jolanta Kawecka była jedną z ośmiorga osób wybranych do rady miasta w 2018 roku z list Koalicji Obywatelskiej. Startując z trzeciego miejsca uzyskała 1021 głosów.

Radna nie weszła jednak do klubu KO. Tłumaczyła wtedy, że z racji trudnej sytuacji osobistej nie ma czasu na działalność w klubie. Działacze Platformy, w której Jolanta Kawecka działała od kilkunastu lat, podkreślali, że w ten sposób radna wykreśliła się z partii.

Od tego czasu Jolanta Kawecka jest radną niezrzeszoną. W kuluarach ratusza mówi się jednak, że radna od poprzednich wyborów sympatyzuje z klubem prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, czego dowodem są jej głosowania nad ważnymi uchwałami.

Gdy przychodzi do głosowania nad np. kontrowersyjną zamianą działek po byłym targowisku czy udzieleniem wotum zaufania prezydentowi radna Kawecka głosuje tak samo jak cały klub radnych Arkadiusza Wiśniewskiego.

- I w końcu trzeba było radną za tę subordynację jakoś wynagrodzić – ocenia Przemysław Pospieszyński, lider klubu Platformy Obywatelskiej.

Głos radnej Kaweckiej może okazać się decydujący

Zwraca także uwagę na ważny aspekt dotyczący rozkładu sił w opolskiej radzie miasta. Od wygranej Arkadiusza Wiśniewskiego w wyborach samorządowych klub prezydenta w radzie miasta ma niewielką, ale wciąż niezagrożoną większość.

Na 25 członków rady Wiśniewski mógł liczyć na pewne 13, a później – po przejściu Przemysława Pytlika, który do rady dostał się również z list KO – na 14 głosów.

Pozwalało to swobodnie rządzić, jednak powodowało konieczność maksymalnej mobilizacji wszystkich radnych przy każdym głosowaniu. Sytuacja zmieniła się, gdy klub prezydenta opuściła związana z Solidarną Polską Małgorzata Wilkos.

Dziś – przynajmniej oficjalnie – klub Arkadiusza Wiśniewskiego ma większość tylko jednego głosu.

- Z tego powodu tak ważny dla zachowania większości jest głos pani Kaweckiej – tłumaczy Pospieszyński.

Doświadczenie medialne Kaweckiej mówi samo za siebie

Zupełnie inaczej sprawę widzi sama Jolanta Kawecka, która zwraca uwagę na jej trzydziestoletnie doświadczenie medialne i samorządowe. Początkowo pracowała jako dziennikarka, potem była rzeczniczką prasową Państwowej Inspekcji Pracy, ZUS-u i urzędu marszałkowskiego.

- Teraz zostało powierzone mi kolejne zadanie związane z informowaniem, dbaniem o wizerunek medialny i szerzeniem informacji dotyczących funkcjonowania Centrum Zdrowia w Opolu. To nowa miejska jednostka, która zarządza wszystkimi publicznymi przychodniami na terenie Opola – wyjaśnia Jolanta Kawecka.

Zapytaliśmy Kawecką, że choć jej wieloletnie doświadczenie medialne mówi samo za siebie, to czy nie boi się posądzenia o stronniczość w sprawie pełnienia przez nią mandatu radnego.

- Pracuję w spółce z.o.o, w której działa rada nadzorcza, która w przypadku np. skarg, samodzielnie je rozpatruje. A rada miasta Opola tylko raz do roku decyduje o budżecie. Jako radna niezrzeszona nadal będę jak najlepiej reprezentowała interesy mieszkańców, którzy poparli mnie w wyborach. I to się nigdy nie zmieni – zapewnia Jolanta Kawecka.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska