Radna PiS zapowiedziała, że będą pieniądze na remont Pomnika Czynu Powstańczego w Górze Św. Anny

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W maju pod pomnikiem w Górze Św. Anny premier Mateusz Morawiecki mówił o znaczeniu powstań śląskich dla Polski i konieczności odnowienia otoczenia pomnika.
W maju pod pomnikiem w Górze Św. Anny premier Mateusz Morawiecki mówił o znaczeniu powstań śląskich dla Polski i konieczności odnowienia otoczenia pomnika. Radosław Dimitrow
Możliwość sfinansowania remontu pomnika w Górze Świętej Anny Martyna Nakonieczny radna sejmiku z PiS zapowiedziała podczas ostatniej sesji.

Była to reakcja na słowa Rafała Bartka, przewodniczącego sejmiku (MN), który ubolewał nad brakiem dofinansowania do kompleksowego remontu obiektów (pomnika i amfiteatru z otoczeniem) w Górze Św. Anny zaplanowanego przez lokalne samorządy.

Projekt modernizacji powstał w 2018 r., przygotowany przez strzeleckie starostwo w porozumieniu z gminą Leśnica, na terenie której leży Góra Św. Anny.

- Mieliśmy zapewnione finansowanie z ministerstwa w wysokości ok. 8 mln zł, powiat z gminą Leśnicą zadeklarowały wyłożenie łącznie 4,6 mln zł (wraz z opłaconą wcześniej dokumentacją), ale okazało się, że wykonawcy wycenili realizację na od 14 do 18 mln zł. Niestety, nie udało nam się pozyskać brakującej kwoty, mimo apeli do samego premiera - wspomina Józef Swaczyna, starosta strzelecki. I przypomina, że właścicielem pomnika na Górze św. Anny jest państwo, w imieniu którego powiat nim administruje.

Wymiana pism w 2019 r. między starostwem i przedstawicielami rządu spełzła na niczym. Ostatecznie nie wykorzystano ministerialnego dofinansowania z programu unijnego z powodu brakującej kwoty na sfinansowanie całości prac.

Przypomnijmy, że właśnie trwa setna rocznica powstań śląskich (1919-1921) , które upamiętnia Pomnik Czynu Powstańczego autorstwa Xawerego Dunikowskiego w Górze św. Anny.

W maju, tuż przed wyborami prezydenckimi, goszczący w tym miejscu premier Mateusz Morawiecki mówił o znaczeniu powstań śląskich dla odzyskania niepodległości przez Polskę i "że trzeba postarać się o odnowienie otoczenia annogórskiego pomnika, aby to miejsce odzyskało należyty blask".

Przeczytaj: Nie będzie remontu pomnika i amfiteatru na Górze św. Anny

- Pan wojewoda opowiedział mi o potrzebach, żeby odnowić to miejsce, nadać mu charakter zgodny z dzisiejszą wolnością, tak, jak my ją rozumiemy, bo niektóre symbole pochodzą z epoki komunistycznej, choć wiemy, że cały obiekt miał jeszcze inne pochodzenie. Ale wraz z władzami samorządowymi, panem wojewodą, który czuje się opiekunem tego miejsca i ministrem kultury i dziedzictwa narodowego chcemy, żeby o wyjątkowe miejsce dla historii Polski odzyskało swój blask - mówił wówczas Mateusz Morawiecki.

Radna PiS Martyna Nakonieczny powiedziała na wtorkowej sesji, że remont będzie można sfinansować z Funduszu Inicjatyw Samorządowych, jeśli tylko samorządowcy złożą stosowny wniosek.

Strzelecki starosta Józef Swaczyna dowiedział się o tym od nto. - Z wcześniejszej korespondencji z przedstawicielami rządu, wynikała np. konieczność podziału inwestycji na mniejsze wnioski. Nie ma z tym problemu, ale przygotowanie stosowanej dokumentacji trzeba kolejnych pieniędzy, a nie chcemy ich wydawać, jeśli nie mamy pewności finansowania tego projektu - mówi starosta.

W pierwotnym planie samorządowcy zakładali modernizację pomnika, terenu wokół niego, razem z odwodnieniem i oświetleniem, dróg dojazdowych do obiektu, ale też kamiennego poniemieckiego amfiteatru. Odrestaurowana całość miałaby przyciągać do Góry św. Anny jeszcze więcej turystów, a w amfiteatrze planowano organizację imprez plenerowych i koncertów.

Na wysłane do wojewody opolskiego w sprawie finansowania tej modernizacji nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi.

Na stronie OUW można przeczytać, że 27 lipca startuje nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Minimalne bezzwrotne dofinansowanie to 0,5 mln zł, a maksymalne sięga 31,5 mln zł. Do opolskich samorządów z ogólnopolskiej puli 6 mld zł trafi blisko 142,5 mln, z czego 116,5 mln do opolskich gmin oraz 26 mln do opolskich powiatów.

Z informacji wynika też, że premier zapowiedział zwiększenie kwoty w skali kraju z 6 do 12 mld zł, co oznacza, że dofinansowania dla samorządów będą mogły być jeszcze wyższe.

Od 2004 r. Góra św. Anny (zespół klasztorny o.o. Franciszkanów, kaplice kalwaryjskie wraz z układem dróg i alei, Dom Pielgrzym, Dom Polski – obecnego Muzeum Czynu Powstańczego, Pomnika Czynu Powstańczego, amfiteatr oraz części Parku Krajobrazowego „Góra św. Anny” i wieś) jest „pomnikiem historii”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska