Radni obniżyli wójtowi Zębowic pensję. Ten oddał sprawę do sądu i domaga się odszkodowania

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Waldemar Czaja jest wójtem Zębowic od 2002 r.
Waldemar Czaja jest wójtem Zębowic od 2002 r. Mirosław Dragon
Wójt Waldemar Czaja założył sprawę w sądzie o odszkodowanie przeciwko Urzędowi Gminy w Zębowicach, w którym zasiada na fotelu wójta już od dwudziestu lat.

Zębowice są niewielką gminą w powiecie oleskim, w której od 1990 r. rządzi niepodzielnie Mniejszość Niemiecka. Od dwudziestu lat wójtem jest Waldemar Czaja, który przez lata również reprezentował barwy mniejszości. Rządzi twardą ręką, co już w ubiegłej kadencji wywołało konflikt. Najpierw zwolnił wicewójta Edmunda Langosza, a potem wieloletnią sekretarz gminy Teresę Czaję (zbieżność nazwisk przypadkowa).

Efekt był taki, że przed wyborami Mniejszość Niemiecka wycofała swoje poparcie i wystawiła własnego kandydata. Waldemar Czaja założył jednak własny komitet i wygrał wybory!

W radzie gminy jak zawsze większość ma jednak Mniejszość Niemieckiej, czyli obecnie opozycja. Na początku kadencji radni obniżyli wójtowi Czai pensję o ponad 3 tysiące zł.

Wprawdzie w listopadzie ubiegłego roku wójt na mocy rozporządzenia rządowego dostał ogromną, prawie dwukrotną podwyżkę (do 15.576 zł brutto), ale nie uśmierzyło to jego żalu.

Waldemar Czaja postanowił oddać sprawę do sądu.

Wójt Zębowic domaga się odszkodowania za swoje straty finansowe, wywołane obniżką. Wyliczył skrupulatnie, że razem z odsetkami gmina powinna mu zapłacić prawie 100 tysięcy złotych. Dokładna kwota roszczeń to: 91.996,64 zł.

Kilkukrotnie próbowaliśmy skontaktować się z wójtem Waldemarem Czają. Nie odbierał telefonu komórkowego, nie odpisał na SMS-a. Kiedy zadzwoniliśmy do urzędu, sekretarka powiedziała tylko, że wójt Czaja jest bardzo zajęty i nie ma czasu na rozmowę.

Sprawę rozstrzygnie wydział pracy w Sądzie Okręgowym w Opolu. Radni podjęli uchwałę o zatrudnienie prawnika, który będzie ich reprezentował w sądzie.

- Roszczenia Waldemara Czai uważam za absolutnie bezzasadne - uważa Damian Ledwig, przewodniczący rady gminy. - Zgodnie z ustawą to do kompetencji rady należy przecież ustalenie wysokości wynagrodzenia wójta. Waldemar Czaja twierdzi, że obniżono mu wynagrodzenie, a to nieprawda. Rada gminy na początku kadencji ustaliła nowe wynagrodzenie. W trakcie tej kadencji już dwukrotnie zresztą zostało ono podniesione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska