Radni Opola: Auta nauki jazdy mają omijać miasto w godzinach...

  Radni Opola: Auta nauki jazdy mają omijać miasto w godzinach szczytu

  fot. Witold Chojnacki

  Nowa Trybuna Opolska

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Radni Opola: Auta nauki jazdy mają omijać miasto w godzinach szczytu

  ©fot. Witold Chojnacki

  Radni mają już dość "elek" na zakorkowanych ulicach . Chcą, aby w przyszłym roku prezydent wprowadził dla nich zakaz wjazdu podczas największego ruchu. Prawo na to pozwala.
  Radni Opola: Auta nauki jazdy mają omijać miasto w godzinach szczytu

  ©fot. Witold Chojnacki

  Dziś do Opola zjeżdżają kursanci nie tylko z całego województwa, ale też spoza regionu. Magnesem jest sprawna praca w opolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. U nas na egzamin czeka się dwa miesiące krócej niż w woj. śląskim, więc coraz więcej osób zdaje właśnie tu, więc uczy się jeździć na opolskich ulicach.

  - “Elki" korkują nam totalnie miasto - ostrzega Jarosław Ostrowski, radny niezależny. - Ale jest na to sposób: Biuro Analiz Sejmowych przygotowało opinię prawną, z której wynika, że prezydent miasta może wprowadzić zakaz poruszania się “elek" po centrum np. w godzinach komunikacyjnego szczytu. Warto się nad tym zastanowić - apeluje radny Ostrowski. a samorządowcy nie mówią "nie"

  Ale pomysł ma też przeciwników.

  - Kursanci powinni uczyć się także w godzinach szczytu, dzięki temu możemy sprawdzić ich umiejętności i odporność na stres. Nie skazujmy ich na jeżdżenie po polach - komentuje Dawid Harynek, właścicieli jednej ze szkół nauki jazdy..

  - Prezydent rozmawiał już na ten temat z radnym Jarosławem Ostrowskim, który zwrócił uwagę na ten problem - przyznaje Mirosław Pietrucha, rzecznik urzędu miasta. - Nie odrzucamy tej propozycji. Chcemy ją poddać pod dyskusję, do której będziemy chcieli zaprosić osoby zajmujące się ruchem, np. policjantów, czy drogowców.

  Mirosław Pietrucha przyznaje, że problem nadmiernej ilości “elek" doskwiera wielu kierowcom.

  - Ale trzeba się zastanowić, czy taki zakaz, np. obowiązujący pomiędzy godziną 15, a 17. da się w ogóle wyegzekwować - zastanawia się rzecznik. - Nie chcę jednak niczego przesądzać. Być może podczas tej dyskusji zrodzą się jakieś inne pomysły.

  Do dyskusji jest gotowy Stefan Książek, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

  - Faktem jest, że odkąd egzaminy można zdawać w Opolu, a na dodatek zwiększyła się liczba szkół, to i “elek" po mieście jeździ więcej - przyznaje Książek - Ale mimo to mam wątpliwości, czy kursanci to aż tak duży problem, biorąc pod uwagę zwiększającą się z roku na rok liczbę samochodów w Opolu. Miasto ma ciasną zabudowę centrum i trudno rosnący ruch sprawnie obsłużyć.

  Adrian Wesołowski, radny Platformy przekonuje jednak, że pomysł czasowego zamknięcia centrum dla kursantów warto sprawdzić.

  - Dopiero wtedy przekonamy się, jak to wpłynie na ruch - przekonuje Wesołowski

  Podobnego zdanie jest Piotr Rybczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg.

  - Nauka jazdy w korkach to strata czasu - ocenia Rybczyński. - Lepiej, aby kursant uczył się do znudzenia parkowania.

  Posłowie PO przygotowali projekt zmiany ustawy o ruchu drogowym, umożliwiający zdawanie egzaminów także w mniejszych miastach.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (36)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (36) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Wideo