Radni Opola za likwidacją siedmiu szkół

Archiwum/SM
Na zmianach w sieci szkół zyska przede wszystkim podstawówka nr 1 z placu Daszyńskiego. Wreszcie będzie mieć prawdziwą salę gimnastyczną, bo przejmie budynki po zlikwidowanym gimnazjum nr 2.
Na zmianach w sieci szkół zyska przede wszystkim podstawówka nr 1 z placu Daszyńskiego. Wreszcie będzie mieć prawdziwą salę gimnastyczną, bo przejmie budynki po zlikwidowanym gimnazjum nr 2. Archiwum/SM
Dziś zgodzili się na zamknięcie gimnazjum nr 2, a także dwóch szkół działających w pogotowiu opiekuńczym. Podjęli też uchwały o stopniowym wygaszaniu trzech liceów zawodowych i zawodówki.

Największa zmiana czeka gimnazjum nr 2 z ulicy Reymonta, które zostanie zlikwidowane, a dzieci z tej szkoły przejdą od września 2012 roku do gimnazjum nr 4 na ulicy 1 Maja.

Koncepcja ratusza zakłada także, że do budynków "Dwójki" przeniesie się szkoła podstawowa nr 1 z placu Daszyńskiego. Z kolei jej budynek będzie sprzedany.

Powody roszad to malejąca liczba uczniów i rosnące koszty utrzymania szkół.

Gimnazjum nr 2 to nie jedyna szkoła, która niebawem zniknie. Zlikwidowane będą też cztery placówki ponadgimnazjalne, bo tego wymaga zmiana przepisów, które nie przewidują już funkcjonowania takich szkół.

Są to: liceum profilowane nr IV działające w Zespole Szkół Ekonomicznych przy ul. Kościuszki, liceum profilowane nr VII w Zespole Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica, a także liceum dla dorosłych i zawodówka w Zespole Szkół im. Prymasa Wyszyńskiego. Obecnie w tych szkołach jest 375 uczniów i jak przekonuje ratusz nie mają się czego obawiać.

Szkoły mają być bowiem stopniowo wygaszane, a ostatecznie zakończą swoją działalność w 2014 roku, ale od przyszłego roku nie będzie już do nich naboru.

To nie koniec zmian, które mają spowodować oszczędności, ale także utratę pracy przez nauczycieli.

Radni zdecydowali także o zamknięciu dwóch szkół działające przy pogotowiu opiekuńczym, a ich uczniowie mają od 1 września 2012 roku uczęszczać do gimnazjum nr 8 i szkoły podstawowej nr 14.

Uchwały o likwidacji poparła przede wszystkim rządząca radą koalicja PO i RdO. Radni SLD, PiS i Solidarnej Polski przeważnie byli przeciwko lub wstrzymywali się od głosu.

Z jednym wyjątkiem. Nieoczekiwanie uchwałę o likwidacji gimnazjum poparli radni SLD Lucjusz Bilik i Piotr Mielec. Jak tłumaczyli na sesji kolegom, argumenty ratusza ich przekonały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska