Radni PiS w Opolu chcą uchwałą poprzeć mundurowych służących na granicy. Klub prezydenta i Koalicja Obywatelska mają swoje poprawki

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Radni Opola będą debatować o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Radni Opola będą debatować o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej
Sytuacja na granicy Unii Europejskiej z Białorusią będzie przedmiotem dyskusji podczas XLVII Sesji Rady Miasta Opola. Prawo i Sprawiedliwość przygotowało projekt uchwały wyrażającej solidarność z polskimi służbami mundurowymi. Swoje nanieśli poprawki radni Klubu Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego i Koalicji Obywatelskiej.

Radni Prawa i Sprawiedliwości 17 listopada złożyli projekt uchwały wyrażającej solidarność Rady Miasta Opola ze służbami mundurowymi strzegącymi porządku na granicy z Białorusią. W piśmie podkreślają, że użycie przez reżim Łukaszenki imigrantów jako „żywych tarcz” spotyka się z konsekwentnym sprzeciwem Polski, Komisji Europejskiej i NATO.

„W obliczu tego wyzwania, fundamentalnego z punktu widzenia naszego kraju, chcemy razem - jako jedna wspólnota samorządowa wspierać działania służb stojących na straży bezpieczeństwa Polski i Unii Europejskiej” – czytamy w projekcie.

Do projektu przygotowanego przez PiS swoje poprawki złożyły Kluby Radnych Arkadiusza Wiśniewskiego i Koalicji Obywatelskiej. Oprócz solidarności ze służbami mundurowymi, dodane zostały jeszcze dwa punkty: natychmiastowe wsparcie dla osób, które już przekroczyły granicę i znajdują się na terytorium RP oraz dopuszczenie na granicę dziennikarzy.

„Istnieje uzasadniona potrzeba odniesienia się w tekście Oświadczenia Rady Miasta Opola do problemu na granicy polsko-białoruskiej w sposób szerszy” – czytamy w uzasadnieniu, pod którym podpisali się Piotr Mielec, przewodniczący KRAW i Przemysław Pośpieszyński, przewodniczący Klubu Radnych KO.

Zdaniem Michała Nowaka, szefa Klubu Radnych PiS, radni KRAW i KO swoimi działaniami wpisują się w narrację Białorusinów.

- Trwa wojna hybrydowa Białorusi z Unią Europejską i musimy sobie zdawać sprawę, że użycie migrantów to celowa akcja. To tak, jakbyśmy na Ukrainie wspierali „zielone ludziki” – tłumaczy.

Jak dodaje, jest to jego prywatna opinia jako radnego. Stanowisko całego Klubu Radnych PiS będzie dyskutowane po zapoznaniu się z poprawkami przez wszystkich członków.

Jak twierdzi Piotr Mielec, zrównywanie bezbronnych migrantów, ludzi szukających drogi po lasach, z „zielonymi ludzikami” na Ukrainie, którzy byli przecież żołnierzami rosyjskimi, to co najmniej brak wyczucia:

- Znamy historię migrantów - małżeństwa chowającego się w lesie z rocznym dzieckiem, które zmarło. Nie chcę wierzyć, że człowiek mający rodzinę i dzieci mógł użyć takiego porównania – podkreśla.

Sesja Rady Miasta odbędzie się w najbliższy czwartek, 25 listopada.

Przypomnijmy, od 2 września na terenie 183 miejscowości województw lubelskiego i podlaskiego wprowadzony jest stan wyjątkowy. Pierwotnie trwał 30 dni, by następnie zostać przedłużony o kolejne 60 dni. Zakończy się 30 listopada. Czy zostanie przedłużony, zadecyduje rząd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska