Radni PiS z Nysy alarmują, że w mieście jest ok. 60 imigrantów. Ani służby, ani miejskie władze, ani mieszkańcy nic o tym nie wiedzą...

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Fragment spotu opublikowanego przez PiS w mediach społecznościowych.
Fragment spotu opublikowanego przez PiS w mediach społecznościowych. Facebook PiS
Grupa radnych PiS ostrzega przed dużą grupą nielegalnych imigrantów, którzy mają przemieszczać się po Nysie. Mieszkańcy jednak nie alarmowali o tym ani policji, ani Straży Granicznej.

Na sesji rady miejskiej 18 czerwca grupa radnych PiS wystosowała do burmistrza Nysy interpelację, w której stwierdzają, że na terenie miasta przebywa grupa ok. 60 imigrantów i wzywają miejskie władze do podjęcia działań przygotowawczych. Pytają też, kiedy burmistrz dowiedział się o ich pobycie i czy zamierzał poinformować o tym mieszkańców.

- Od ludzi dostajemy sygnały, że widzieli takie grupy, które się kręcą po okolicy - mówi radny Antoni Hasenbeck, który petycję odczytał. - To bez wątpienia będzie miało wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców. Władze miejskie powinny jakoś zareagować. Nie można tego zlekceważyć.

Burmistrz Kordian Kolbiarz nie skomentował tego na sesji. Zgodnie regulaminem rady ma 14 dni na udzielenie pisemnej odpowiedzi na interpelację radych.

- Jestem zdziwiony tą interpelacją, bo nic nie wiemy o pobycie jakieś grupy emigrantów na terenie Nysy - powiedział NTO burmistrz Kordian Kolbiarz. - Nikt, ani mieszkańcy ani służby, nie zgłaszali do nas wcześniej takich informacji. Być może ktoś coś pomylił. Na terenie Nysy na dużych budowach pracują obcokrajowcy, ale te osoby przebywają i pracują u nas legalnie.

Informacją o nielegalnych uchodźcach zdziwieni są również rzecznicy policji i Straży Granicznej.

- Nie mamy żadnych informacji, żeby na terenie powiatu nyskiego w jakimś ośrodku przebywali nielegalni imigranci - mówi starszy sierżant Janina Kędzierska, rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Nysie. - Nie dostaliśmy też żadnych sygnałów w tej sprawie od zaniepokojonych mieszkańców.

Takiej wiedzy nie ma też Straż Graniczna.

- Być może to jakieś nierozumienie - mówi rzeczniczka Śląskiego Oddziału Straży Granicznej. - Tak duża grupa z pewnością by wzbudziła zainteresowanie ludzi. Apelujemy do osób, które zauważą takie grupy o przekazanie informacji do nas. Niezwłocznie podejmiemy czynności kontrolne i sprawdzimy legalność pobytu obcokrajowców na terenie Polski.

Prawo i Sprawiedliwość niedawno opublikowało w mediach społecznościowych spot, ostrzegający przed przyjazdem emigrantów z krajów Afryki czy Bliskiego Wschodu. Spot jest ilustrowany zdjęciami czarnoskórych mężczyzn na przystankach czy ulicach, podpisanych nazwą miasta. Politycy PiS w swoich komentarzach zarzucają władzom bezwład instytucji państwowych wobec tego problemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska