Radosław Rybak: Macie równe szanse

Fot. Archiwum
Radosław Rybak
Radosław Rybak Fot. Archiwum
Rozmowa z dyrektorem oddziału CTC Polska Sp. z o.o, organizatora projektu aktywizacji niepełnosprawnych.

- Czy niepełnosprawność oznacza wykluczenie z rynku pracy?
- Zdecydowanie nie. Oczywiście, nikogo do pracy zmusić się nie da, ale osoby kreatywne, które chcą się rozwijać, doskonalić na pewno nie powinny czuć się gorsze od pełnosprawnych. Często bywa i tak, że osoby z niepełnosprawnością są lepszymi pracownikami niż zdrowi. To dlatego, że bardziej się starają. Od początku jest im trudniej, więc automatycznie mają mocniejsza motywację.

- Mimo to niepełnosprawnych pracowników jest jak na lekarstwo. Jak to wytłumaczyć?
- Powodów jest kilka. My w naszym projekcie "Równe szanse" założyliśmy, że to zderzenie kilku czynników. Po pierwsze: choroby, niepełnosprawności. następnie wynikających z niej braków w edukacji i doświadczeniu. Do tego dochodzą problemy psychologiczne: poczucie wyobcowania, zaniżone poczucie własnej wartości czy samotność.

- Jak z tym walczyć?
- Trzeba wyjść z domu. Takie zresztą założenie przyjęliśmy w realizowanym wespół z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, finansowanym z Unii projekcie "Równe szanse". Postanowiliśmy, że osoby niepełnosprawne, które chcą pracować, wyposażymy w podstawowe umiejętności potrzebne im na rynku pracy. Krótko mówiąc, chcemy tak wyszkolić uczestników kursu, by bez kompleksów mogli starać się o etat.

- Czy pracodawcy chcą w ogóle zatrudniać osoby niepełnosprawne? Dużo się teraz o tym mówi.
- Nie powiedziałbym, że to jakiś trend, ale owszem jest sporo firm, które takich pracowników szukają. CTC do nich także należy.

- A w jakie szkolenia najlepiej zainwestować?
- W "Równych szansach" na przykład przyjęliśmy zasadę, że najważniejsze są: szkolenie komputerowe ELCDL. To takie międzynarodowe prawo jazdy. Wiem, że przyjmując osobę z tamkim certyfikatem mogę się po niej spodziewać konkretnych umiejętności. Dalej oczywiście języki i to z czym osoby niepełnosprawne mają problem, czyli prezentacja, pokazanie swoich mocnych stron. Jeśli zdobędzie się taką podstawową wiedzę można skorzystać z tzw. szkoleń twardych, czyli dotyczących konkretnych umiejętności.

- A gdzie szukać informacji o takich szkoleniach finansowanych przez Unię?
- Ogłoszenia o nich często pojawiają się w prasie. Organizacje, zrzeszające niepełnosprawnych także są o nich informowane. Jest też storna internetowa www.inwestycjawkadry.pl.

- Dziękuje za rozmowę.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska