Wybory do rad dzielnic Opola zaplanowano na 18-28 października. Będą się odbywać tylko przez internet, za pośrednictwem specjalnej platformy.
W minionym tygodniu zakończył się nabór osób chcących wystartować w wyborach do rad dzielnic. Wtedy też okazało się, że do wyborów do rady dzielnicy w Śródmieściu zgłosiło się tylko sześć osób. Z tego względu wybory nie będą tam przeprowadzone, a Śródmieście nie będzie miało rady przez najbliższych pięć lat.
W czwartek Miejska Komisja Wyborcza zakończyła weryfikację kandydatów na radnych w pozostałych 12 dzielnicach Opola. I okazało się, że w czterech z nich nie będzie trzeba przeprowadzać wyborów, ponieważ zarejestrowano w nich 15 kandydatów - tyle, ile liczy rada dzielnicy. Taka sytuacja ma miejsce w dzielnicach:
- nr 7 (Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice)
- nr 10 (Nadodrze)
- nr 11 (Zaodrze)
- nr 12 (Sławice, Półwieś, Bierkowice i Wrzoski)
Wśród nowych radnych dzielnic są osoby, które są lub wcześniej były radnymi Opola. To Jacek Kasprzyk z klubu radnych prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego (dzielnica nr 11), Marcin Gambiec (dzielnica nr 7), Jan Damboń i Piotr Los (dzielnica nr 12). Pełny wykaz nowych rad dzielnic w dalszej części materiału.
W pozostałych ośmiu dzielnicach odbędą się wybory. Najmniej kandydatów - po 19 - jest w dzielnicach nr 1 (Czarnowąsy, Brzezie, Borki i Świerkle), nr 9 (Stare Miasto) i nr 13 (Szczepanowice, Wójtowa Wieś, Chmielowice, Winów i Żerkowice).
W dzielnicy nr 4 (os. Armii Krajowej) kandyduje 20 osób. Po 23 osoby startują w dzielnicach nr 2 (Zakrzów, Krzanowice, Wróblin) oraz nr 3 (Chabry).
26 kandydatów na radnych jest w dzielnicy nr 6 (Grudzice, Malina i Kolonia Gosławicka). Najwięcej osób widziałoby się w radzie dzielnicy nr 5 (Malinka i Gosławice) - aż 38.
Wśród kandydatów na radnych są obecni radni Opola. To Przemysław Pospieszyński z Koalicji Obywatelskiej (dzielnica nr 5) oraz radni klubu prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego: Łukasz Sowada, Bartłomiej Bonk (obaj w dzielnicy nr 6) i Edward Odelga (dzielnica nr 13).
Podczas wyborów głosujący będą mogli wskazać od 1 do 15 osób do rady dzielnicy. Aby głos był ważny trzeba będzie jeszcze podać kod wysyłany poprzez sms na telefon.
NOWE RADY DZIELNIC
Nowa rada dzielnicy nr 7 - Nowa Wieś Królewska, Grotowice i Groszowice
- 1. ANDRZEJ NAKONIECZNY
- 2. MAŁGORZATA OLESZYCKA
- 3. ANNA KUSAKIEWICZ –DAWID
- 4. BRYGIDA WIELGOSZ
- 5. MAGDALENA CHUDZICKA–GŁÓWKA
- 6. SAMANTA STACHOWICZ
- 7. ARKADIUSZ DUDEK
- 8. JOACHIM LAXY
- 9. GRZEGORZ CZIOSKA
- 10. JOANNA OKOS
- 11. MARIOLA SKRZYPCZYK
- 12. HENRYK BĄK
- 13. MARCIN GAMBIEC
- 14. BOGNA SZAFRANIEC
- 15. TADEUSZ PABISIAK
Nowa rada dzielnicy nr 10 - Nadodrze
- 1. ANIELA CZARNECKA
- 2. JAN POTOCZNY
- 3. JADWIGA KAPAŁKA
- 4. HALINA BORYCZKO
- 5. JAN STACHURA
- 6. SYLWIA ROSIŃSKA –URBAN
- 7. ALICJA SOLSKA
- 8. MONIKA CISICKA
- 9. ZBIGNIEW SIENKIEWICZ
- 10. PAWEŁ URBAN
- 11. BEATA SKROCKA
- 12. PAWEŁ KŁONOWSKI
- 13. ANNA LUDWIŃSKA
- 14. TOMASZ OLCZYK
- 15. TOMASZ SERWATA
Nowa rada dzielnicy nr 11 - Zaodrze
- 1. JAROSŁAW PISKORSKI
- 2. LUDMIŁA FRANICZEK
- 3. MARZENA SEDLACZEK
- 4. IZABELA BIENIEK
- 5. MACIEJ KUREK
- 6. HENRYK PRZYBYLSKI
- 7. JACEK KASPRZYK
- 8. ŁUKASZ BERLIK
- 9. MARIAN STRUMIŃSKI
- 10. RYSZARD BODNARCZUK
- 11. SYLWIA POLEWIAK
- 12. TADEUSZ BERLIK
- 13. IRENA BOTA
- 14. RAJMUND WILKOWSKI
- 15. LESŁAW WATRAS
Nowa rada dzielnicy nr 12 - Sławice, Półwieś, Bierkowice i Wrzoski
- 1 .BARBARA RAK –DURKALEC
- 2. PIOTR LOS
- 3. IRENEUSZ RACŁAWICKI
- 4. BARTOSZ KULIG
- 5. DARIUSZ EBISCH
- 6. KONRAD KOTULA
- 7. INGRYDA PIETRAS
- 8. MAŁGORZATA WARSITZ
- 9. JAN DAMBOŃ
- 10. JÓZEF MOCH
- 11. DAMIAN PICZ
- 12. RUDOLF SZYMAINDA
- 13. ALEKSANDRA SŁAWEK
- 14. KRZYSZTOF CEBULA
- 15. IZABELA KRÓL
KANDYDACI DO RAD DZIELNIC OPOLA
DZIELNICA nr 1 - Czarnowąsy, Brzezie, Borki i Świerkle
- 1. NATALIA CHOJNOWSKA, Brzezie, lat 30, pracownik biurowy
- 2. BARBARA MISA, Brzezie, lat 34, handlowiec
- 3. MARCIN GŁOWACZ, Brzezie, lat 33, fryzjer
- 4. JAN CHMIEL, Świerkle, lat 58, technik elektromechanik
- 5. BERNARD RZANY, Świerkle, lat 55, przedsiębiorca
- 6. ŁUKASZ WINIARSKI, Świerkle, lat 39, mechatronik
- 7. TOMASZ HENKIEL, Świerkle, lat 40, własna działalność gospodarcza
- 8. WERONIKA ZOWADA, Borki, lat 54, ekonomistka
- 9. NORBERT CZOK, Borki, lat 54, kierowca
- 10. MARIA STAROSTA, Borki, lat 42, technik odzieży
- 11. RENATA WILK, Czarnowąsy, lat 57, doradca podatkowy
- 12. IRENA KAŁUŻA, Czarnowąsy, lat 59, fotograf
- 13. ŁUKASZ OWSIAK, Brzezie, lat 28, mechatronik
- 14. JAN ZADWORNY, Czarnowąsy, lat 60, emeryt oficer rezerwy, wykładowca akademicki
- 15. KRZYSZTOF WIŚNIEWSKI, Czarnowąsy, lat 61, lekarz
- 16. EDYTA WENZEL –BORKOWSKA, Czarnowąsy, lat 55, geodeta
- 17. GRAŻYNA FRISTER, Czarnowąsy, lat 65, prawnik, audytor
- 18. MAREK BUCHTA,Czarnowąsy, lat 47, specjalista ds. automatyki
- 19. URSZULA NOWAINSKA, Czarnowąsy, lat 56, pielęgniarka
DZIELNICA nr 2 - Zakrzów, Krzanowice, Wróblin
- 1. ALEKSANDRA ZWARYCZ, Wróblin, lat 39, urzędnik
- 2. MICHAŁ TELEGUJ, Wróblin, lat 36, specjalista ds. BHP
- 3. ANDRZEJ MROS, Wróblin, lat 46, stolarz
- 4. GRZEGORZ STOLARCZYK, Wróblin, lat 42, przedsiębiorca
- 5. ARKADIUSZ DACHNOWSKI, Krzanowice, lat 45, urzędnik państwowy
- 6. MAREK ŚWITOŃ, Krzanowice, lat 43, ekonomista
- 7. SYLWIA GRZYSZCZOK, Krzanowice, lat 44, dziewiarz maszynowy
- 8. PIOTR HOLIK, Krzanowice, lat 42, informatyk
- 9. ALEKSANDRA BIEŃKOWSKA, Krzanowice, lat 23, technik cyfrowych procesów graficznych, kosmetolog
- 10. MATEUSZ BARON, Krzanowice, lat 29, technik mechanik
- 11. PIOTR BIEŃKOWSKI, Krzanowice, lat 48,technik meblowy
- 12. JOANNA SOWA, Wróblin, lat 42, fryzjer
- 13. MARIAN KOZIOŁ, Zakrzów, lat 70, emeryt
- 14. ANDRZEJ GARBARCZUK, Zakrzów, lat73, inżynier budownictwa
- 15. GRZEGORZ PLOCHOWICZ, Zakrzów, lat 45, budowlaniec
- 16. WIESŁAWA JĘDRZEJKO, Zakrzów, lat 74, emerytka
- 17. ANDRZEJ OBIREK, Wróblin, lat 49, ekonomista
- 18. KATARZYNA JASIŃSKA, Zakrzów, lat 32, pracownik administracji samorządowej
- 19. KATARZYNA FRONIA, Wróblin, lat 38, ekonomistka
- 20. ANNA WER, Wróblin, lat 37, fizjoterapeuta
- 21. AGNIESZKA GRYGIERCZYK, Wróblin, lat 41, kierownik działu logistyki
- 22. TOMASZ PTAK, Zakrzów, lat 36, chemik
- 23. MATEUSZ SIKORA, Zakrzów, lat 33, kierownik produkcji
DZIELNICA nr 3 - Chabry
- 1. ADAM STADNIK, Chabry, lat 49,inżynier elektryk
- 2. KATARZYNA STELMASZCZYK, Chabry, lat 35, pracownik samorządowy
- 3. ELŻBIETA DOMAŃSKA –KOŁPAK, Chabry, lat 67, ekonomistka
- 4. ANNA MAREK, Chabry, lat 37, urzędnik
- 5. ANDRZEJ TREBEL, Chabry, lat 70, geodeta
- 6. MARIA CIOŁESZYŃSKA, Chabry, lat 30, dziennikarz, przedsiębiorca
- 7. ANNA AWIERUSZKO, Chabry, lat 40, pracownik administracji, inspektor ds. kulturalno -oświatowych
- 8. BOGUMIŁA WEKLAK, Chabry, lat 64, technik analityk
- 9. KRYSTYNA KLATA, Chabry, lat 78, ekonomistka
- 10. ELŻBIETA SUŁKOWSKA –GĄSIOROWSKA, Chabry, lat 79, pedagog
- 11. JADWIGA DANIEL, Chabry, lat 64, emerytka
- 12. WŁADYSŁAWA DREWNIAK, Chabry, lat 68, ekonomistka
- 13. LEOKADIA ŚWIDERSKA –TREBEL, Chabry, lat 72, geodeta
- 14. WIESŁAWA IKONIAK, Chabry, lat 72, ekonomistka
- 15. BOŻENA SZYDKOWSKA, Chabry, lat 53, nauczyciel
- 16. MONIKA JODKO, Chabry, lat 43, pracownik administracji samorządowej
- 17. ANETA ZAKRZEWSKA –SKOTNICZNY, Chabry, lat 38, nauczyciel
- 18. DANUTA SOBOLEWSKA, Chabry, lat 72, radca prawny
- 19. AGNIESZKA STASZKÓW –BULARZ, Chabry, lat 40, adwokat
- 20. KRZYSZTOF KLATKA, Chabry, lat 41, logistyk
- 21. MACIEJ DYNIAKOWSKI, Chabry, lat 41, elektromechanik
- 22. PATRYCJA DAWIDOWICZ, Chabry, lat 38, nauczyciel
- 23. DARIUSZ KOŁBUC, Chabry, lat 40, przedsiębiorca
DZIELNICA nr 4 - os. Armii Krajowej
- 1. AGNIESZKA SPALWISZ, Armii Krajowej, lat 37, przedsiębiorca
- 2. MARIA JANICKA, Armii Krajowej, lat 77, nauczyciel, dziennikarz
- 3. BORYS SAKWIŃSKI, Armii Krajowej, lat 44, egzaminator w WORD Opole
- 4. BARBARA POMIANOWSKA, Armii Krajowej, lat 58, ekonomistka
- 5. ANTONI ROGOWSKI, Armii Krajowej, lat 70, emeryt
- 6. HENRYK WIERNY, Armii Krajowej, lat 72, emeryt MSWIA
- 7. MARIUSZ SZCZYGIELSKI, Armii Krajowej, lat 39, kierownik administracji osiedla
- 8. JOLANTA SMOŁA, Armii Krajowej, lat 53, starszy specjalista ds. czynszów
- 9. AGNIESZKA ŻYREK, Armii Krajowej, lat 42, inżynier budownictwa
- 10. AURELIA DĄBSKA –POBIEDZIŃSKA, Armii Krajowej, lat 44, sekretarka medyczna
- 11. GRZEGORZ SALATYCKI, Armii Krajowej, lat 38, właściciel firmy
- 12. DANUTA KRAWIEC, Armii Krajowej, lat 75, architekt
- 13. JÓZEF WŁOCHYŃSKI, Armii Krajowej, lat 62, mechanik pojazdów samochodowych, emeryt
- 14. MAŁGORZATA DEC, Armii Krajowej, lat 35, technik handlowiec
- 15. DARIUSZ KAMPA, Armii Krajowej, lat 26, informatyk
- 16. MARCIN BANASZEWSKI, Armii Krajowej, lat 40, mgr historii
- 17. JERZY PRZYSTAJKO, Armii Krajowej, lat 34, aptekarz
- 18. HANNA PIEKARSKA, Armii Krajowej, lat35, mgr fizjoterapii
- 19. MIROSŁAW DEC, Armii Krajowej, lat 42, mechanik
20.ANNA BARYŁOWICZ, Armii Krajowej, lat 63, animator kultury
DZIELNICA nr 5 - Malinka i Gosławice
- 1. ALEKSANDRA PACHOLIK, Malinka, lat 33, pedagog, mediator sądowy
- 2. RAFAŁ ŚWISTUŃ, Malinka, lat 43, menadżer
- 3. IWONA DROBISZ –GLINKA, Malinka, lat 42, planista
- 4. MAŁGORZATA JAROSZ –BASZTABIN, Malinka, lat 45, pedagog
- 5. ALEKSANDRA JAROSZ, Malinka, lat 18, technik logistyk uczeń
- 6. DOROTA KLUK, Malinka, lat 49, pedagog
- 7. ANNA SZCZEPANOWSKA, Malinka, lat 43, ekonomistka
- 8. MARTA WOJTAS, Malinka, lat 42, terapeuta –pedagog
- 9. DANUTA SZYMAŃSKA, Malinka, lat 43, recepcjonistka
- 10. ANDRZEJ DYLSKI, Malinka, lat 45, kierowca
- 11. BEATA FRYDEL, Malinka, lat 52, pedagog
- 12. MAŁGORZATA ŻŁOBIŃSKA, Malinka, lat 35, pracownik socjalny
- 13. MAGDALENA ŚWISTUŃ, Malinka, lat 44, księgowa
- 14. PRZEMYSŁAW POSPIESZYŃSKI, Gosławice, lat 27, inżynier energetyk
- 15. MAREK URBAS, Gosławice, lat 39, mgr inż. mechanik
- 16. PIOTR MATYSZOK, Gosławice, lat 45, handlowiec
- 17. RYSZARD KANSY, Gosławice, lat 59, technik rolnik
- 18. AGNIESZKA KOSTRZEWSKA, Gosławice, lat 32, nauczyciel
- 19. MICHAELA LABISZ, Gosławice, lat 26, magister zarządzania
- 20. JOANNA GRAJCAR, Malinka, lat 48, zarządca nieruchomości
- 21. ADAM MICHAŁ JAROCH, Malinka, lat 65, ekonomista
- 22. MARIA BIAŁEK, Malinka, lat 65, prawnik
- 23. ŁUCJA BOGUSZEWSKA, Malinka, lat 63, księgowa
- 24. DAWID GRZESZCZYK, Malinka, lat 38, cukiernik
- 25. JACEK KARLIŃSKI, Malinka, lat 64, pracownik umysłowy
- 26. GRAŻYNA WEGNER, Malinka, lat 63, ekonomistka –nauczyciel
- 27. JANUSZ SAMEK, Malinka, lat 56, automatyk
- 28. KRZYSZTOF KOCHANOWSKI, Malinka, lat 66, elektryk
- 29. KERSTIN SZTELIGA, Malinka, lat 60, nauczyciel akademicki
- 30. ARKADIUSZ KOWARA, Malinka, lat 57, inżynier
- 31. RENATA BLICHARZ, Malinka, lat 61, emerytka
- 32. ELŻBIETA WOJCIECHOWSKA, Malinka, lat 59, ekonomista
- 33. ROMAN SĘKOWSKI, Malinka, lat 42, przedsiębiorca
- 34. PIOTR CHWASTOWSKI, Malinka, lat 43, policjant
- 35. MIROSŁAW JAKUB RUDZKI, Malinka, lat 64, ekonomista
- 36. STANISŁAW DORA, Gosławice, lat 70,emeryt
- 37. KRYSTIAN KRÓTKI, Malinka, lat 67, przedsiębiorca
- 38. MAGDALENA HUBALEK–OKO, Malinka, lat 43, przedsiębiorca
DZIELNICA nr 6 - Grudzice, Malina i Kolonia Gosławicka
- 1. ARKADIUSZ TKOCZ, Kolonia Gosławicka, lat 46, urzędnik samorządowy
- 2. KINGA ŚLUSARCZYK, Grudzice, lat 59, nauczyciel
- 3. BEATA OREL, Grudzice, lat 39, bibliotekarz
- 4. AGNIESZKA PASZKOWSKA, Grudzice, lat 39, technik farmaceutyczny, sekretarka medyczna
- 5. ANDRZEJ WINIARSKI, Malina, lat 49, mgr ekonomii
- 6. ŁUKASZ PŁAWIAK, Malina, lat 37, ekonomista
- 7. GRZEGORZ SZAFORZ, Malina, lat 47, technik chemik
- 8. EUGENIUSZ NOLEPA, Malina, lat 62, inżynier budownictwa
- 9. ŁUKASZ SZERNER, Kolonia Gosławicka, lat 33, kierownik ds. sprzedaży i zakupów
- 10. PIOTR MACEWICZ, Kolonia Gosławicka, lat 48, działalność gospodarcza
- 11. MIROSŁAW PATRZYŃSKI, Kolonia Gosławicka, lat 62, inżynier budowlany
- 12. WOJCIECH BIMEK, Kolonia Gosławicka, lat 42, pośrednik w obrocie nieruchomościami
- 13. MICHAŁ MAZUR, Kolonia Gosławicka, lat 56, pracownik samorządowy
- 14. AGNIESZKA HENKIEL –ROGALA, Kolonia Gosławicka, lat 43, ekonomistka
- 15. JOANNA KASPRZYK, Kolonia Gosławicka, lat 38, ekonomistka
- 16. ŁUKASZ SOWADA, Grudzice, lat 29, ekonomista
- 17. TOMASZ TOPOLA, Grudzice, lat 45, energetyk, politolog
- 18. ROBERT SOPPA, Grudzice, lat 49, maszynista offsetowy
- 19. NICOLA STOKŁOSA, Malina, lat 21, student
- 20. KRZYSZTOF TROCHA, Grudzice, lat 37, technolog
- 21. JACEK SUCHANEK, Grudzice, lat 20, student
- 22. SANDRA MRAHS, Grudzice, lat 27, nauczyciel
- 23. ADRIAN TALKOWSKI, Kolonia Gosławicka, lat 43, politolog
- 24. BARTŁOMIEJ BONK, Kolonia Gosławicka, lat 35, sportowiec
- 25. ANNA MARIA BRONDER, Grudzice, lat 40, pedagog
- 26. ZBIGNIEW OLAK, Kolonia Gosławicka, lat 46, ekonomista
DZIELNICA nr 9 - Stare Miasto
- 1. ADAM WARZECHA, Stare Miasto, lat 42, prawnik
- 2. ARKADIUSZ TABISZ, Stare Miasto, lat 50, pracownik samorządowy
- 3. PIOTR PRZYBYŁA, Stare Miasto, lat 43, nauczyciel akademicki
- 4. ANNA TABISZ, Stare Miasto, lat 49, nauczyciel akademicki
- 5. JACEK ŚWIĘTEK, Stare Miasto, lat 43, technik handlowiec
- 6. MICHAŁ KOKOT, Stare Miasto, lat 34, działalność gospodarcza, fotograf
- 7. DUŠAN BOGDANOV, Stare Miasto, lat 62, nauczyciel akademicki
- 8. ANDRZEJ MILCZANOWSKI, Stare Miasto, lat 50, technik elektronik
- 9. SYLWIA NIERENBERG, Stare Miasto, lat 63, emerytka
- 10. PIOTR KOZIOL, Stare Miasto, lat 43, ekonomista
- 11. PRZEMYSŁAW ZWIECH, Stare Miasto, lat 42, funkcjonariusz SW
- 12. JERZY CMOK, Stare Miasto, lat 55, technik mechanik
- 13. MAREK LATAWIEC, Stare Miasto, lat 42, ekonomista
- 14. JAROSŁAW GAŁĘZA, Stare Miasto, lat 65, muzealnik
- 15. MACIEJ MAKOWSKI, Stare Miasto, lat 36, artysta plastyk, grafik, projektant
- 16. PAULINA PALIGA, Stare Miasto, lat 31, prawnik
- 17. GRAŻYNA LATOCHA, Stare Miasto, lat 69, mgr chemik–emerytka
- 18. MAŁGORZATA GWOŹDZIOWSKA, Stare Miasto, lat 39, urzędnik
- 19. GRZEGORZ ŻULEWSKI, Stare Miasto, lat 39, przedstawiciel medyczny
DZIELNICA nr 13 - Szczepanowice, Wójtowa Wieś, Chmielowice, Winów i Żerkowice
- 1. MONIKA OŻÓG, Chmielowice, lat 42, historyk, historyk sztuki
- 2. ADAM RAMCZYKOWSKI, Winów, lat 44, ekonomista
- 3. JERZY MIKA, Winów, lat 52, nauczyciel
- 4. ANDRZEJ MERTA, Żerkowice, lat 66, mgr inż. elektryk
- 5. JUSTYNA SPONAR –RZEPCZYŃSKA, Żerkowice, lat 43, handlowiec
- 6. EDWARD ODELGA, Chmielowice, lat 46, przedsiębiorca
- 7. TOMASZ FREHLICH, Chmielowice, lat 24, mechatronik
- 8. FLORIAN FELGER, Chmielowice, lat 34, mechanik pojazdów samochodowych
- 9. MARIUSZ WITCZYK, Winów, lat 47, rzeczoznawca majątkowy
- 10. KRZYSZTOF RADLAK, Chmielowice, lat 41, mgr inż. elektroenergetyk
- 11. ŁUKASZ KUCHARSKI, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 41, politolog
- 12. WOJCIECH BILIK, Winów, lat 42, ekonomista
- 13. GABRIELA SZYMANIEC, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 48, pielęgniarka
- 14. JUSTYNA WÓJCIK, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 37, urzędnik –administracja samorządowa
- 15. ADRIANA GABRIEL, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 45, pracownik biurowy
- 16. ANTONI PIECHOTA, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 63, tokarz
- 17. SANDRA CIERNIAK, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 38, urzędnik
- 18. MACIEJ PAWLAK, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 21, student
- 19. AGNIESZKA SOŁTYS, Szczepanowice –Wójtowa Wieś, lat 39, pracownik administracyjno–biurowy
Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?