Radzą za darmo

Fot. Michał Lewandowski
Umowę podpisali Przemysław Powirski z Biura Bezpłatnej Pomocy Prawnej (z lewej) i Maciej Lis, pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich.
Umowę podpisali Przemysław Powirski z Biura Bezpłatnej Pomocy Prawnej (z lewej) i Maciej Lis, pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich. Fot. Michał Lewandowski
Rzecznik Praw Obywatelskich podpisał umowę o współpracy z prudnickim stowarzyszeniem "Biuro Bezpłatnych Porad Prawnych".

Tu ich znajdziesz

Tu ich znajdziesz

Członkowie stowarzyszenia "Biuro Bezpłatnej Pomocy Prawnej" (wszyscy są prawnikami) udzielają porad w każdą sobotę przy placu Wolności 4/1, w godzinach od 9.00 do 14.00.
Adres e-mail: [email protected], strona internetowa: www.bbpp.org.pl. Stowarzyszenie nie udziela porad
telefonicznych i przez internet.

Stowarzyszenie założyli przed trzema laty trzej studenci prawa: Przemysław Powirski, Jarosław Janusz i Bartłomiej Wylęgała.
- Sporo pomogli nam lokalny samorząd i prudnickie SLD, które udostępniło nam siedzibę na porady - mówi Przemysław Powirski. - Przez te kilka lat pomocy szukało u nas ponad 1500 osób z całego województwa.

W stowarzyszeniu działa dziś siedem osób: Przemysław Powirski, Jarosław Janusz, Bartłomiej Wylęgała, Tomasz Surma, Anna Gacek, Joanna Żurawska, Wojciech Czabaj. Jedni jeszcze studiują, inni pracują w prokuraturze, sądach, administracji. Do niedawna był z nimi również tragicznie zmarły Łukasz Boczar.
W 2004 roku Przemysław Powirski i Jarosław Janusz zostali nominowani do ogólnokrajowej nagrody "Prawnik Pro Bono". Konkurs organizowała Fundacja Uniwersyteckich Poradni Prawnych i dziennik "Rzeczpospolita" pod patronatem między innymi Rzecznika Praw Obywatelskich i ministra sprawiedliwości. Przemysław Powirski został jednym z siedmiu laureatów.

- Nagrodę odbierałem z rąk profesora Andrzeja Zolla, Rzecznika Praw Obywatelskich - mówi Przemysław Powirski. - Zaproponował nam wówczas nawiązanie współpracy.
- Ponad 60 procent ludzi zgłaszających się do rzecznika ma zwykłe problemy prawne, w których pomóc nie możemy, ponieważ nie udzielamy porad - tłumaczy Maciej Lis, pełnomocnik RPO, który w piątek 13 stycznia podpisał w Prudniku oficjalne porozumienie z "Biurem Bezpłatnych Porad Prawnych". - Dlatego współdziałanie ze stowarzyszeniami podobnymi do prudnickiego jest dla nas takie ważne. Do tej pory w całym kraju podpisaliśmy 10 takich umów.

Rzecznik będzie odsyłał do prudnickich prawników petentów, którym potrzebna jest porada, a w zamian zapewni im szkolenia i doposaży w książki. Biuro bezpłatnej pomocy będzie też mogło bezpośrednio kierować do rzecznika sprawy swoich klientów, które kwalifikują się do jego interwencji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska