Rafał Bartek: Czujemy dystans rządu względem tematów mniejszości

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Rafał Bartek, lider TSKN
Rafał Bartek, lider TSKN Piotr Guzik
- W województwie opolskim są dwie gminy, które wszelkie wymogi w sprawie montażu tablic z dwujęzycznymi nazwami miejscowości spełniły trzy lata temu. Resort spraw wewnętrznych ani tych tablic nie stawia, ani nie odpowiada na pytania o brak aktywności. To tylko przykład. Takich kwestii jest więcej - mówi Rafał Bartek, lider Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

Niedawno Roman Kolek reprezentujący Mniejszość Niemiecką w zarządzie województwa przyznał, że nosi się z zamiarem zrezygnowania z tej funkcji. Rafał Bartek przekonuje, że to nie było dla niego zaskoczeniem.

- Roman to człowiek niezwykle doświadczony w kwestii służby zdrowia. Frustrowało go więc, że jego postulaty w temacie jej naprawy trafiają w próżnię. Widział, jak system działa coraz gorzej przy jednoczesnym braku rozwiązań systemowych, by to zmienić. Rozmawiałem z nim już jednak na temat jego przyszłości i wiem, że będzie kontynuował swoją misję w roli osoby pełniącej nadzór nad służbą zdrowia w regionie - mówi lider MN.

Nie jest jednak powiedziane, że dotyczy to całej kadencji samorządu, kończącej się w 2023 roku.

- Roman Kolek rozważał powrót do zawodu lekarza. Nie wykluczył, że w trakcie kadencji nie będzie chciał tego ostatecznie zrobić. Ale póki co nigdzie się nie wybiera, więc żadnych zmian w zarządzie województwa z naszej strony nie będzie - stwierdza Rafał Bartek.

Lider MN mówi też o pewnych zmianach w relacjach władz centralnych z mniejszościami.

- Chodzi o fundusz wspierania tożsamości kulturowej mniejszości, z którego korzysta 14 grup mniejszościowych funkcjonujących w Polsce. W 2019 roku wynosił on około 16 mln zł. W projekcie przyszłorocznego budżetu państwa pula ta jest pomniejszona o około 1,5 mln zł - wskazuje.

Rafał Bartek przekonuje, że nie zna logicznego uzasadnienia tego ruchu. - Na ostatnim posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu usłyszeliśmy co prawda deklarację, że to będzie zmienione i że kwota wróci do poprzedniego poziomu, ale mając na uwadze inflację i rosnące koszty, to nawet to będzie w praktyce oznaczało, że mniejszości będą miały mniej pieniędzy na swoje projekty. Oprócz tego cały czas czekamy na informacje kto w nowym rządzie będzie odpowiadał za relacje z mniejszościami - mówi.

Rafał Bartek nie kryje, że czuje rosnący dystans pomiędzy rządem a mniejszościami.

- Przykładem są tablice dwujęzyczne. W województwie opolskim są dwie gminy, Zawadzkie i Strzelce Opolskie, które wszelkie wymogi w sprawie montażu takich tablic spełniły trzy lata temu, a nadal ich nie ma. Podobnie jest z dwiema gminami w województwie śląskim. Resort spraw wewnętrznych ani tych tablic nie stawia, ani nie odpowiada na pytania o brak aktywności w tym względzie. To tylko przykład. Takich kwestii jest więcej - twierdzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska