Rajd z Głuchołaz do Jesenika. W hołdzie Niepodleglości i...

  Rajd z Głuchołaz do Jesenika. W hołdzie Niepodleglości i emigracji niepodległościowej

  Krzysztof Strauchmann

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Rajd z Głuchołaz do Jesenika. W hołdzie Niepodleglości i emigracji niepodległościowej
  1/7
  przejdź do galerii

  ©Paweł Szymkowicz

  120 osób pokonało 11 listopada dwudziestokilometrową trasę z Głuchołaz do uzdrowiska Grafenberg w Jeseniku. Znajdują się tam wyjątkowe w tej części Europy pamiątki po polskiej emigracji niepodległościowej.
  Turystyczny Rajd Niepodległości z Głuchołaz do uzdrowiska Grafenberg od czterech lat organizuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz.

  W tym roku uczestniczyło w nim 120 osób, dodatkowo 10 osób dojechało wspólnie autobusem, a kilka kolejnych prywatnymi samochodami.

  Przyjechali goście z Nysy, Prudnika, Głubczyc, Opola, Kędzierzyna-Koźla oraz Czesi.

  Rajd zakończyło złożenie kwiatów pod Polskim Pomnikiem na kolonadzie - promenadzie uzdrowiska Jesenik. Kwiaty złożyli również burmistrz Jesenika Zdeňka Blišťanová i burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński.

  Uzdrowisko Jesenik, założone w I połowie XIX wieku przez Vincentego Priessnitza, od początku istnienia gościło Polaków. Najbardziej znaną pamiątką ich obecności jest ufundowany przez polskich kuracjuszy w 1890 roku Polski Pomnik - kamienny obelisk z orłem zrywającym się do lotu. Głębiej w parku uzdrowiskowym znajduje się także Polskie Źródło, jedno z licznych tu ujętych źródeł.

  Jak opowiada Paweł Szymkowicz, przewodnik sudecki i prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz, w 2005 roku w czasie renowacji źródła wykonywanej przez stowarzyszenie Hnuti Bronosaurus, znaleziono metalowe pudełko z monetą 10-groszową wybitą w Warszawie w 1840 roku i z dwoma dokumentami.
  Zobacz galerię
  Na pierwszym znalazł się tekst w języku polskim „Jednocześnie Polacy zebrani w Gräfenbergu, protestujący zawsze i wszędzie przeciwko zbrodni podziału ich kraju, potomności skarżą się na niesłychany ucisk jakim podlega wszystko co polskie w zaborach moskiewskim i pruskim. Mimo jednak ten ucisk, wierzą w tryumf sprawiedliwości i wyzwolenie ich Ojczyzny i gotowi wszyscy są umrzeć ze słowami na ustach „Jeszcze Polska nie zginęła”. Drugi dokument zawiera podpisy sygnatariuszy, wśród których są min: prawnik, pisarz i podróżnik ze Śląska Stanisław Bełza, działacz niepodległościowy Bogusław Łubieński herbu Pomian, Emil Krawczykiewicz - starosta powiatu liskiego (dzisiaj leskiego), prawnik Karol Kaczkowski członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i inne.

  Dokument pochodzi z 1887 roku.


  OPOLSKIE INFO - 9.11.2018

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Warto zobaczyć

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Rewolucja w rozliczaniu podatków

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Już w marcu koncert Julii Pietruchy!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!

  Nagroda Karola Wielkiego. Zgłoś się!