Rajd z Głuchołaz do Jesenika. W hołdzie Niepodleglości i emigracji niepodległościowej

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
120 osób pokonało 11 listopada dwudziestokilometrową trasę z Głuchołaz do uzdrowiska Grafenberg w Jeseniku. Znajdują się tam wyjątkowe w tej części Europy pamiątki po polskiej emigracji niepodległościowej.

Turystyczny Rajd Niepodległości z Głuchołaz do uzdrowiska Grafenberg od czterech lat organizuje Towarzystwo Przyjaciół Głuchołaz.

W tym roku uczestniczyło w nim 120 osób, dodatkowo 10 osób dojechało wspólnie autobusem, a kilka kolejnych prywatnymi samochodami.

Przyjechali goście z Nysy, Prudnika, Głubczyc, Opola, Kędzierzyna-Koźla oraz Czesi.

Rajd zakończyło złożenie kwiatów pod Polskim Pomnikiem na kolonadzie - promenadzie uzdrowiska Jesenik. Kwiaty złożyli również burmistrz Jesenika Zdeňka Blišťanová i burmistrz Głuchołaz Edward Szupryczyński.

Uzdrowisko Jesenik, założone w I połowie XIX wieku przez Vincentego Priessnitza, od początku istnienia gościło Polaków. Najbardziej znaną pamiątką ich obecności jest ufundowany przez polskich kuracjuszy w 1890 roku Polski Pomnik - kamienny obelisk z orłem zrywającym się do lotu. Głębiej w parku uzdrowiskowym znajduje się także Polskie Źródło, jedno z licznych tu ujętych źródeł.

Jak opowiada Paweł Szymkowicz, przewodnik sudecki i prezes Towarzystwa Przyjaciół Głuchołaz, w 2005 roku w czasie renowacji źródła wykonywanej przez stowarzyszenie Hnuti Bronosaurus, znaleziono metalowe pudełko z monetą 10-groszową wybitą w Warszawie w 1840 roku i z dwoma dokumentami.

Na pierwszym znalazł się tekst w języku polskim „Jednocześnie Polacy zebrani w Gräfenbergu, protestujący zawsze i wszędzie przeciwko zbrodni podziału ich kraju, potomności skarżą się na niesłychany ucisk jakim podlega wszystko co polskie w zaborach moskiewskim i pruskim. Mimo jednak ten ucisk, wierzą w tryumf sprawiedliwości i wyzwolenie ich Ojczyzny i gotowi wszyscy są umrzeć ze słowami na ustach „Jeszcze Polska nie zginęła”. Drugi dokument zawiera podpisy sygnatariuszy, wśród których są min: prawnik, pisarz i podróżnik ze Śląska Stanisław Bełza, działacz niepodległościowy Bogusław Łubieński herbu Pomian, Emil Krawczykiewicz - starosta powiatu liskiego (dzisiaj leskiego), prawnik Karol Kaczkowski członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego i inne.

Dokument pochodzi z 1887 roku.

OPOLSKIE INFO - 9.11.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska