Rajdowe MŚ. Neuville wygrał ostatnią rundę w Japonii

Mateusz Ptaszyński
PAP/EPA/Reporter Media
Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1) wygrał Rajd Japonii, ostatnią rundę mistrzostw świata. Tytuł już wcześniej zapewnił sobie Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1), który w Japonii był 12.

Drugi ze stratą 1.11,1 był Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1), a trzeci Japończyk Takamoto Katsuta (Toyota Yaris Rally1) - strata 2.11,3.

W kategorii WRC2 w Japonii niespodziewanie triumfował kierowca z Luksemburga Gregoire Munster (Hyundai I20 Rally2), tytuł mistrza świata wywalczył Fin Emil Lindholm (Skoda Fabia Rally2 Evo), który w Japonii został sklasyfikowany na trzeciej pozycji.

Polak mimo przeciwności losu osiągnął sukces
Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo) w piątek pierwszego dnia rajdu miał wypadek. Kierowca i pilot byli jedynie poobijani, jednak nie mogli kontynuować jazdy, ponieważ została uszkodzona klatka bezpieczeństwa. Ostatecznie wywalczył w mistrzostwach świata w swojej kategorii trzecią lokatę.

Najlepsze rajdówki są od Skody
Czołową trójkę tej kategorii utworzyły załogi startujące w Skodach Fabiach Rally2 Evo, gdyż drugie miejsce zajął Norweg Andreas Mikkelsen wspierany także przez czeską markę.

W niedzielę zmieniła się aura, dwa ostatnie odcinki specjalne rozgrywane były w ulewie. Z czołówki opony deszczowe miał założone tylko Irlandczyk Craig Breen (Ford Puma Rally1) i to on był na tych próbach najszybszy. Rywale tracili do niego po 40-50 sekund, ale to nie zmieniło klasyfikacji generalnej, gdyż Breen nie liczył się w walce o podium.

Irlandczyk pierwszego dnia miał kraksę, nie ukończył etapu i później jechał już tylko treningowo w systemie super rally. O tym jaki wpływ na wyniki miał deszcz, najlepiej świadczy fakt, że drugie miejsce na ostatnim odcinku Asahi Kougen 2 (7,52 km), który był Power Stage zajął Włoch Mauro Miele (Skoda Fabia Rally2), dotychczas bardziej znany z motocrossu niż z rajdów.