Kredyt gotówkowy oferowany jest właściwie w każdym banku w Polsce. Klienci mają więc do wyboru wiele propozycji, z których mogą skorzystać. Warto przy poszukiwaniu najlepszej z nich wziąć pod uwagę aktualny ranking kredytów gotówkowych.

Przy wyborze kredytu gotówkowego z oferty bankowej trzeba sprawdzić nie tylko to, jak oprocentowany jest taki kredyt, ale może przede wszystkim jego rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz całkowity koszt kredytu. Sprawdźmy w rankingu kredytów gotówkowych stworzonym na podstawie ofert ze strony Totalmoney.pl, które z kredytów są obecnie najtańsze i jakie są ich parametry.

Modelowy przykład kredytu gotówkowego

W celu porównania ze sobą różnych ofert kredytów gotówkowych i stworzenia rankingu takich produktów finansowych należy w pierwszej kolejności ustalić, jaki kredyt będzie przy tym brany pod uwagę.

Zakładamy, że chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy w wysokości 10 000 zł i będziemy go spłacać w ciągu 24 miesięcy (2 lat). Przedstawiamy, jakie oferty w przypadku takich parametrów kredytowych są nam w stanie przedstawić polskie banki, za pośrednictwem strony www.totalmoney.pl:

• Alior Bank – oferuje kredyt gotówkowy pod nazwą „Pożyczka Zimowa”. Jej oprocentowanie wynosi 6,9 proc. w skali roku, a RRSO 7,12 proc., prowizja 0 proc., a kwota do spłaty 10 734,54 zł.

• Santander Bank Polska – oferuje kredyt gotówkowy pod nazwą „Kredyt gotówkowy z Niską Prowizją”. Jego oprocentowanie to 6,89 proc. w skali roku, RRSO 9,25 proc., prowizja 1,99 proc., a całkowita kwota do spłaty 10 947,05 zł.

• Citi Handlowy – oferuje kredyt gotówkowy pod nazwą „Pożyczka gotówkowa”. Jej oprocentowanie wynosi 5,97 proc. w skali roku, RRSO 12,83 proc., prowizja 6 proc., a całkowita kwota do spłaty 11 271,72 zł.

• PKO Bank Polski – oferuje kredyt gotówkowy pod nazwą „Mini Ratka”. Jej oprocentowanie wynosi 8,99 proc., RRSO 15,09 proc., prowizja 4,99 proc., a całkowita kwota do spłaty 11 510,30 zł.

• Eurobank – oferuje kredyt gotówkowy pod nazwą „Pożyczka z Premią”. Jej oprocentowanie to 8,5 proc. w skali roku, RRSO 19,78 proc., prowizja 9,11 proc., a całkowita kwota do spłaty 11 903,20 zł.

Interpretacja rankingu

Najlepszą aktualnie ofertę kredytu gotówkowego na 10 000 zł na 24 miesiące można otrzymać w Alior Banku. To tania pożyczka gotówkowa, przy której bank nie pobiera prowizji za przystąpienie do zobowiązania.

Oferta kierowana jest do nowych klientów i można z niej skorzystać wyłącznie w trybie online. Może zostać udzielona w kwocie do 50 tys. zł z oprocentowaniem 6,9 proc. w skali roku. Do „Pożyczki Zimowej” dołączone jest ubezpieczenie na życie. Środki z kredytu gotówkowego w Alior Banku można uzyskać nawet w 1 dzień od chwili zawarcia umowy kredytowej.

Co prawda przy udzielanym przez Santander Bank Polska kredycie gotówkowym naliczana jest prowizja w wysokości 1,99 proc., ale oprocentowanie zobowiązania jest o 0,01 punktu procentowego niższe niż w przypadku pożyczki z Alior Banku. Jeśli kredyt na 10 000 zł na 24 miesiące zaciągniemy w Santander Bank Polska, łączne koszty będą większe o nieco ponad 200 zł, niż gdybyśmy skorzystali z oferty Alior Banku.