Ranking Polskich Miast Zrównoważonych. Opole mocne w dziedzinach gospodarki i polityki społecznej. Słaby wynik w sekcji środowiskowej

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Ranking Polskich Miast Zrównoważonych. Opole mocne w dziedzinach gospodarki i polityki społecznej. Słaby wynik w sekcji środowiskowej
Ranking Polskich Miast Zrównoważonych. Opole mocne w dziedzinach gospodarki i polityki społecznej. Słaby wynik w sekcji środowiskowej Piotr Guzik
Opole znalazło się w pierwszej dziesiątce polskich miast w obszarach polityki społecznej oraz gospodarki. Natomiast w obszarze środowiska stolica regionu zajęła jedną z ostatnich lokat w kraju. Uśredniony wynik miasta to 21. pozycji na 50 sklasyfikowanych ośrodków. Ratusz jest z tego wyniku zadowolony, choć ma zastrzeżenia do metodologii badania jakości środowiska.

To druga edycja Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych "Arcadis". Pierwszą opublikowano przed trzema laty. Jest to więc nie tylko okazja do sprawdzenia, jak Opole prezentuje się na tle pozostałych 49 miast poddanych klasyfikacji, ale i do porównania, jak w poszczególnych obszarach zmieniła się pozycja miasta.

Oceny rozwoju miast dokonano przez pryzmat trzech kryteriów:

  • "Społeczeństwo" - określające jakość życia mieszkańców na bazie m.in. dostępności do opieki zdrowotnej i edukacji, jak i struktury demograficznej, bezpieczeństwa czy aktywności społecznej mieszkańców
  • "Środowisko" - przy ocenie brano pod uwagę m.in. jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej, wykorzystania zasobów czy gospodarki odpadami
  • "Gospodarka" - tu liczyły się kondycja ekonomiczna miasta, wydatki na inwestycje i wysokość pozyskiwanych dotacji unijnych, sytuacja na rynku pracy oraz stan infrastruktury transportowej w miastach

W ogólnej klasyfikacji rankingu Opole zajęło 21. pozycję, tak jak w 2018 roku. Są natomiast spore rozbieżności jeśli chodzi o to, jak miasto wypada w poszczególnych kategoriach.

Najlepiej Opole wypada w sekcji "Społeczeństwo". Stolica regionu zajęła 7. miejsce, choć należy odnotować, że w porównaniu do zestawienia z 2018 roku, jest to pozycja o dwa "oczka" gorsza. Dobrze Opole prezentuje się w sekcji "Gospodarka", zajmując 9. miejsce w Polsce i zaliczając tym samym awans z 16. pozycji sprzed trzech lat.

- Miejsce w pierwszej połowie rankingu jest dobre, a wysokie pozycje w obu tych sekcjach plasują nas blisko czołówki miast zrównoważonych i potwierdzają, że sprawdza się prowadzona od kilku lat polityka rozwoju Opola - mówi Dariusz Król z biura prasowego opolskiego ratusza.

Tak różowo nie jest już w sekcji "Środowisko". Opole zajęło w niej 45. miejsce, od dwie pozycje niższe, jak w 2018 roku. W tym przypadku ratusz ma jednak zastrzeżenia do oceny.

- Nie oddaje ona stanu rzeczywistego z uwagi na fakt, że w rankingu dokonywana jest ocena jakości powietrza w mieście przez pryzmat wielkości emisji CO2. Opole mocno tutaj obciąża rozbudowana Elektrownia Opole. Ten strategiczny w skali kraju gigant energetyczny produkuje prąd dla milionów Polaków, a emisja CO2 liczona w tym rankingu jest tylko dla Opola, choć akurat na miasto nie wpływa - argumentuje Dariusz Król.

Autorzy rankingu zaznaczają, że casus Opola, które słabo wypada w materii środowiskowej, za to dobrze prezentuje się w pozostałych dwóch nie jest odosobniony i dotyczy takich ośrodków, jak Warszawa, Poznań czy Kraków.

Należy pamiętać, że kwestia środowiskowa budzi w ostatnich latach w Opolu spore emocje. Ekolodzy i część mieszkańców zarzucają miastu m.in. nadmierne wycinki związane z inwestycjami drogowymi i kolejowymi.

Ratusz w takich sytuacjach podkreśla, że w niedawno na terenie miasta dokonano dużej liczby nasadzeń młodych drzew i stworzono park 800-lecia na Wyspie Bolko.

Dariusz Król zaznacza, że miasto cały czas działa w temacie poprawy pozycji Opola w kwestii środowiska, czego przykładem jest wymiana taboru autobusowego czy miejski program dopłat do wymiany "kopciuchów".

- Opole sukcesywnie zwiększa tereny zieleni, czego dowodem jest przystąpienie w bieżącym roku do porozumienia Green City Accord, w ramach którego samorządy dobrowolnie zobowiązują się do poprawy stanu środowiska w pięciu kluczowych obszarach: powietrze, woda, natura i bioróżnorodność, gospodarka odpadami w obiegu zamkniętym oraz hałas - wylicza.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska