Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Opole na 4. miejscu wśród miast na prawach powiatu

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Opole na 4. miejscu Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego
Opole na 4. miejscu Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego terazpolska.pl
W Warszawie ogłoszono wyniki XVII Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego. Opole zajęło czwarte miejsce w gronie miast na prawach powiatu. Przy ocenie pod uwagę brano kilkanaście czynników.

Podstawą rankingu, opracowanego pod kierunkiem prof. Eugeniusza Sobczaka, jest 16 wskaźników. Obejmują one trzy obszary rozwoju: gospodarczy, społeczny i ochrony środowiska. Materiałem źródłowym były niezależne dane Głównego Urzędu Statystycznego.

Pod uwagę brane są m.in. wydatki na projekty inwestycyjne na mieszkańca, liczba osób pracujących na 1 tys. mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1 tys. mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1 tys. mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

Autorzy rankingu podkreślają, że jego wyniki rankingu odzwierciedlają, w sposób wiarygodny i przekrojowy, rozwój polskich samorządów.

W przypadku miast na prawach powiatu triumfowała Warszawa, nieprzerwanie okupując pierwsza pozycję od początku tworzenia zestawienia. Na drugiej pozycji uplasował się Rzeszów, a na trzecim Świnoujście. Opole sklasyfikowano tuż za podium. Stolica naszego regionu wyprzedziła m.in. Poznań, Katowice oraz Wrocław.

Brzeg w przyszłym roku przeznaczy między innymi aż 3,2 mln zł na zagospodarowanie terenu pod centrum przesiadkowe. W planie jest wybudowanie ponad 70 miejsc parkingowych i 5 stanowisk autobusowych, a także montaż oświetlenia, systemu monitoringu i elementów małej architektury oraz stworzenie interaktywnej informacji pasażerskiej.Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Brzegu przejdzie z kolei termomodernizację, a uczniowie zyskają wielofunkcyjne boisko. Cała inwestycja szacowana jest na około 3,5 mln zł.

Inwestycje na Opolszczyźnie w 2020 roku. Co powstanie, co bę...

– Wyróżnienie bardzo nas cieszy. Tym bardziej, że ranking stworzyli specjaliści i jest bardzo obiektywny, gdyż bazuje na twardych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ranking pokazuje, że Opole cały czas się dynamicznie rozwija. To nie tylko sukces samorządu, ale wszystkich opolan – podsumował Arkadiusz Wiśniewski.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego - miasta na prawa powiatu

  • 1. Warszawa
  • 2. Rzeszów
  • 3. Świnoujście
  • 4. Opole
  • 5. Poznań
  • 6. Katowice
  • 7. Zielona Góra
  • 8. Wrocław
  • 9. Krosno
  • 10. Płock
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska