Ranni saperzy leczą się w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Przed nimi długa droga do zdrowia

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
Spotkanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. 26.07.2022r.
Spotkanie w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. 26.07.2022r. Krzysztof Marcinkiewicz
Żołnierze, którzy zostali poszkodowani podczas rozminowania terenu w Kuźni Raciborskiej w 2019 r., są pod opieką prof. Krzysztofa Morawskiego z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

W USK odbyła się konferencja prasowa, podczas której prof. Krzysztof Morawski, kierownik uniwersyteckiej Kliniki Otorynolaryngologii i oddziału w SK w Opolu, opowiadał o kulisach leczenia weteranów.

- Uszkodzenia słuchu, z którymi trafili do mnie saperzy były bardzo skomplikowane. Przeprowadziliśmy już zabiegi odtworzenia błon bębenkowych i kosteczek słuchowych. Czekają ich jeszcze kolejne etapy leczenia. Jeśli będzie taka potrzeba, to możemy zaoferować także wszczepienie implantów słuchowych – mówił lekarz.

Leczenie poszkodowanych żołnierzy jest możliwe dzięki współpracy USK z Fundacją „Salut” z Katowic. Fundacja zajmuje się mundurowymi, m.in. żołnierzami, ale również ich rodzinami. Wśród ich podopiecznych są też pacjenci prof. Morawskiego - st. chor. sztab. Tomasz Znojkiewicz, saper, były dowódca 29. Patrolu Saperskiego 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic oraz mł. chor. Tadeusz Pęcek, były żołnierz tego batalionu.

Jak zapewniał prezes Fundacji „Salut”, lek. wojskowy Grzegorz Matyjaszczyk, po wypadku z wypadku 8 października 2019 r. żołnierze spędzili wiele czasu w szpitalach.

- Lekarze mówią, że to był cud, że przeżyli. Przeszli wiele operacji ratujących życie i zdrowie. Wiele jeszcze przed nimi - opisywał.

- Jestem na etapie odtwarzania szczęki, po wszczepieniu kości z biodra oraz poprawiania słuchu - mówił Tadeusz Pęcek.

- Podczas wypadku doznałem licznych obrażeń głowy, utraty słuchu, wzroku, smaku i węchu – opowiadał Tomasz Znojkiewicz.

W ramach podziękowania przedstawiciele fundacji wręczyli prof. Krzysztofowi Morawskiemu szablę husarską z wygrawerowaną dedykacją i pamiątkową tabliczkę.

- Mogliśmy liczyć na ogromne wsparcie, życzliwość oraz profesjonalną opiekę medyczną ze strony profesora – zapewniał Grzegorz Matyjaszczyk.

Konferencja PiS przed szpitalem w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie