Raport banku Pekao o sytuacji mikro- i małych firm. Co wiemy o opolskich?

Edyta Hanszke
Raport banku Pekao o sytuacji  mikro- i małych firm. Co wiemy o opolskich?Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Banku Pekao SA.
Raport banku Pekao o sytuacji mikro- i małych firm. Co wiemy o opolskich?Tomasz Kierzkowski, dyrektor Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Banku Pekao SA. archwum firmy
Rozmowa z Tomaszem Kierzkowskim, dyrektorem Biura Funduszy Unii Europejskiej i Programów Publicznych Banku Pekao SA na temat sytuacji opolskich przedsiębiorstw wynikającej z najnowszego raportu.

Bank Pekao opracował kolejny „Raport o sytuacji  mikro- i małych firm” w Polsce". Czemu mają służyć te badania?
Oferując produkty bankowe dla tej grupy klientów, zapewniamy przedsiębiorstwom dostęp do zewnętrznego finansowania ułatwiającego ich rozwój. Ale chcemy także wiedzieć, co przedsiębiorcy myślą na temat szeregu zjawisk związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zwłaszcza że na rynku nie ma badań dotyczących tej grupy przedsiębiorstw. To także przejaw społecznej odpowiedzialności biznesu naszego banku.

Jakie wnioski płyną z tegorocznego raportu?  
Dostęp do zewnętrznych źródeł dofinansowania przedsiębiorcy ocenili na 100 w skali od 50 do 150, gdzie 50 oznacza bardzo źle, a 150 bardzo dobrze. Poziom 100 punktów, biorąc pod uwagę ocenę innych obszarów oraz sceptyczne podejście Polaków, także w biznesie, należy ocenić jako wynik dobry. Na 106 punktów firmy oceniły usługi doradcze banków w zakresie kredytów, a z doświadczenia wiemy, że rzadko kiedy udaje się przekroczyć poziom 100 punktów, więc i w tym zakresie nie jest źle. W raporcie z 2012 roku noty były najniższe we wszystkich obszarach. W tym roku możemy mówić o umiarkowanym optymizmie. Uzasadnienie poprawy możemy znaleźć w rosnącym PKB.

Jak na tle całego kraju w tych badaniach sytuują się  przedsiębiorcy z Opolszczyzny?
W zakresie korzystania z finansowania zewnętrznego lokują się nieco gorzej. W kraju deklaruje to 24 proc. przedsiębiorców, w regionie opolskim - 20 proc.

Jakie są tego główne przyczyny? 
Ci, którzy nie korzystają z niego, odpowiadają, że „nie mają takich potrzeb” i „nie chcą się zadłużać”. Badania pokazują jednak, że rośnie odsetek małych firm, które sięgają po wsparcie finansowe z zewnątrz i to nas cieszy. Firmy wiedzą, że daje to większe możliwości szybkiego rozwoju czy elastycznego reagowania na sytuację rynkową

Bank Peako był partnerem "Złotej Setki" nto i Politechniki Opolskiej.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska