Raport banku Pekao o sytuacji mikro i małych firm za 2015 r. Podregion opolski wyprzedził nyski

Oprac. Edh
Na plus Opolszczyzna wyróżnia się za to na tle kraju odsetkiem inwestujących oraz eksportujących firm. Jeśli chodzi o eksport, to w województwie opolskim ten wynik jest piąty w kraju.
Na plus Opolszczyzna wyróżnia się za to na tle kraju odsetkiem inwestujących oraz eksportujących firm. Jeśli chodzi o eksport, to w województwie opolskim ten wynik jest piąty w kraju. sxc.hu
Według danych „Raportu o sytuacji mikro i małych firm w roku 2015”, autorstwa ekspertów Banku Pekao, mikro i mali przedsiębiorcy z Opolszczyzny inwestują i eksportują więcej niż w poprzednim badaniu.

Nastroje właścicieli firm z województwa opolskiego są najlepsze od 6 lat. W tym roku, nastąpiła prognozowana zamiana ról - to firmy z podregionu opolskiego lepiej oceniły swoją sytuację niż te z nyskiego.

Według danych Raportu Banku Pekao już trzeci rok z rzędu rosną nastroje właścicieli mikro i małych firm na Opolszczyźnie i są najlepsze od 6 lat. W tej edycji badania osiągnęły one najwyższy historycznie poziom – miara nastrojów, średni Ogólny Wskaźnik Koniunktury, wynosi 97 p. W ubiegłym roku było to 96 p.

Ogólny Wskaźnik Koniunktury tworzony jest w oparciu o wskaźniki, któe w ramach badania mogą przyjmować wartości od 50 do 150, przy czym 50 oznacza „dużo gorzej”, 75 – „gorzej”, 100 – „ani lepiej, ani gorzej”, 125 – „lepiej”, 150 – „dużo lepiej”.

Średnio w kraju mikro i mali przedsiębiorcy ocenili swoje nastroje na 98 p. W tym roku, nastąpiła prognozowana zamiana ról - to firmy z podregionu opolskiego lepiej oceniły swoją sytuację niż te z nyskiego. Rok 2015 oceniono tam na 96,2 p. (wzrost w ujęciu rocznym o 4,1 p.). Przedsiębiorcy z podregionu nyskiego nieco niżej niż sąsiedzi ocenili swoje nastroje w 2015 r. – na 94,1 p. W porównaniu z poprzednią edycją badania, w tym roku obydwa podregiony są bardziej powściągliwe w prognozach. Podregiony podobnie oceniają przyszłość: podregion opolski na 98,3 p., a nyski na 98 p.

Wskaźnik koniunktury jest wypadkową oceny ogólnej sytuacji gospodarczej kraju, sytuacji branży, sytuacji finansowej firmy, zatrudnienia, dostępności zewnętrznego finansowania oraz zatorów płatniczych. W każdym badanym obszarze średnia ocena na Opolszczyźnie jest gorsza od średniej krajowej.

– Nastroje właścicieli mikro i małych firm na Opolszczyźnie rosną już trzeci rok z rzędu. Na tle kraju wynik jest jednak na trzecim miejscu od końca. Tak jak prognozowaliśmy w ubiegłym roku, na prowadzenie w regionie pod względem nastrojów, wybił się podregion opolski – mówi Tomasz Kierzkowski, dyrektor z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao S.A.

Prawie połowa mikro i małych firm w województwie opolskim inwestuje (48%). Wynik jest wyższy od średniej krajowej (46%) i jednakowy w obydwu podregionach. To wzrost w ujęciu rocznym aż o 12 p.p. Przedsiębiorcy z regionu podobnie jak przedsiębiorcy w całym kraju, zapowiadają około dziesięciopunktowe spadki inwestycji w 2016 r. Skala nakładów jest niewielka – jedynie 10% wszystkich inwestycji z 2015 r. było wartych ponad 100 tys. złotych.

 

Na Opolszczyźnie rośnie odsetek eksporterów. W 2015 r. eksportowało 16,4% firm (wzrost o 2 p.p.). To czwarty wynik w kraju. Więcej mikro i małych przedsiębiorców prowadzi działalność eksportową jedynie w mazowieckim(20%), zachodniopomorskim (19%) oraz lubuskim (17%). Ankietowani mikro i mali przedsiębiorcy zapowiadają wzrost działalności eksportowej w 2016 r. do 18%. Według danych Raportu Banku Pekao w 2015 r. na Opolszczyźnie chętniej eksportowały mikro i małe firmy z podregionu opolskiego (18%). W porównaniu z ostatnim badaniem to wzrost o 7 p.p. Drugą i ostatnią pozycję zajął podregion nyski – eksportowało tam 14% ankietowanych (to spadek w ujęciu rocznym o 5 p.p).

 

– Mikro i małe firmy w Opolskiem inwestują i eksportują więcej niż w 2014 r. Dwucyfrowy wzrost inwestycji w podregionie opolskim przyczynił się do lepszej ogólnej oceny sytuacji w 2015 r. W ostatniej edycji badania liderem w tych obszarach był podregion nyski, obecna sytuacja uległa diametralnej zmianie. Podregion opolski ma wyższe wzrosty niż nyski i zapowiada większą sprzedaż produktów i usług za granicą – mówi Tomasz Kierzkowski, Dyrektor z Departamentu Klienta Biznesowego w Banku Pekao S.A.

Według Raportu Banku Pekao właściciele mikro i małych firm na Opolszczyźnie wdrożyli więcej niż w poprzednim roku innowacyjnych rozwiązań. 19% firm wprowadziło innowacje procesowe. Lepszy wynik występuje jedynie na Mazowszu (22%). To wzrost aż o 13 p.p. w ujęciu rocznym. Innowacje produktowe są w Opolskiem wdrażane nieco rzadziej niż średnio w kraju (24% vs. 26%). Wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 2 p.p. Podregion nyski jest liderem w innowacjach, zarówno procesowych, jak i produktowych – odpowiednio 21% i 29% ankietowanych potwierdziło tam wdrożenie nowych rozwiązań w 2015 r.

Z  raportu wynika, że przedsiębiorcy dobrze oceniają dostępność do pieniędzy, które pozwoliłyby im na rozwój. Wpływają na to rekordowo niskie stopy procentowe, które sprawiają, że kredyty są tanie. Komercyjne banki realizują program, w ramach którego udzielają przedsiębiorcom kredytów z gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego. Ten program ma być kontynuowany do końca tego roku.  

Pytani o prognozy na przyszłość przedsiębiorcy oceniali ją z niewielkim optymizmem (tylko o 1 proc. lepiej niż przed rokiem), co może być - w ocenie autorów raportu - spowodowane niepewnością związaną ze zmianą rządzących w kraju i planowanymi przez nich zmianami. - W efekcie firmy inwestują mniej, niż mogłyby - komentuje Tomasz Kierzkowski z banku Pekao.

W opinii Tomasza Kandziory, dyrektora Izby Gospodarczej „Śląsk”, słaba ocena firm wynika z braku dużych inwestorów. - To dzięki nim rozwijają się mali i średni, bo stają się poddostawcami lub usługodawcami - oceniał. - Do zapowiedzi, że na rozwój lokalnej gospodarki wpłynie program Rodzina 500+ przedsiębiorcy też podchodzą ostrożnie. Istnieje obawa, że Opolanie wydadzą te pieniądze na podróże czy produkty spożywcze, na czym skorzystają biura podróży i supermarkety, a nie mały biznes - dodał.       

Ze statystyk wynika, że na Opolszczyźnie na 1000 mieszkańców mieliśmy 37 aktywnych firm (dane GUS za 2013 r.), podczas gdy średnia w kraju wynosi 45,5, a rekordzistą jest województwo mazowieckie z 56,5 firmami. Dobre wyniki notują też nasi sąsiedzi: Dolnośląskie - 48,2, Śląskie - 44,8.

Średnia wartość barier utrudniających prowadzenie biznesu w Polsce jest identyczna jak rok temu (2,75 p.). Natomiast średnia ocena barier w Opolskiem jest wyższa niż średnia krajowa i nieco wyższa niż w ubiegłym roku (o 1,7 p.), wynosi 2,8 p. W porównaniu z 2014 r. dla lubuskich przedsiębiorców bardziej uciążliwe stały się: konkurencja innych firm, obciążenia biurokratyczne, przepisy prawne, dostęp do programów pomocowych i kwalifikacje pracowników.

Tematem specjalnym tegorocznej edycji Raportu są startupy czyli firmy, które działają na rynku krócej niż 3 lata. Startupy z dużo większym optymizmem oceniają otaczającą rzeczywistość. Ogólny Wskaźnik Koniunktury dla tej grupy firm wyniósł 104 punkty. Zmiany, które ułatwiłyby rozpoczynanie i prowadzenie działalności gospodarczej startupom to mniejsze koszty pracy (ZUS, podatki; 50% wskazań), lepszy dostęp do finansowania (27%) oraz uproszczenie przepisów (11%).

Raport Banku Pekao powstał w oparciu o wywiady telefoniczne z właścicielami ponad 6,9 tys. mikro i małych firm, prowadzone we wrześniu 2015 r. Wyniki badania przedstawione są na poziomie kraju, 16 województw oraz 66 grup subregionalnych, jak również według branż, wielkości firmy i okresu funkcjonowania na rynku. Na Opolszczyźnie przebadano ok. 200 firm. Respondenci odpowiedzieli na 70 pytań.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska