Raport NBP. Polacy mają większe majątki niż Niemcy

Tomasz Kapica
Majątki mamy wielkie, ale oszczędności jedne z najbardziej skromnych w Europie.
Majątki mamy wielkie, ale oszczędności jedne z najbardziej skromnych w Europie. 123rf
Statystyczny dorosły Polak ma majątek wart przeciętnie 257 tys. złotych. Głównie dlatego, że mamy własnościowe mieszkania. Na Zachodzie wolą je wynajmować.

Pan Roman z Kędzierzyna-Koźla zarabia nieco ponad dwa tysiące złotych, jeździ 14-letnim volkswagenem. Ale kilka lat temu przejął po rodzicach własnościowy dom. Nieduży, wart niecałe 300 tysięcy złotych. Ale księgowo właśnie tyle wynosi jego majątek. I jest wyższy o 40 tysięcy złotych od przeciętnego majątku statystycznego Polaka. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że wartość ta wynosi dokładnie 257 tysięcy złotych czyli 61,7 tysiąca euro. To o ponad 10 tys. euro więcej, niż liczy przeciętny majątek statystycznego Niemca. Wcale to jednak nie oznacza, że mamy więcej pieniędzy na kontach. W Polsce bardzo popularne jest posiadanie własnościowego mieszkania lub domu. W naszym kraju ponad 76 procent rodzin mieszka w swoich domach, większość Niemców woli je wynajmować.

- Polacy bardzo często zadłużają się, aby być właścicielem mieszkania - podkreśla ekonomista, prof. Romuald Jończy. - Zaciąganie długoterminowego kredytu przez dwoje ludzi zarabiających średnią krajową wydaje się jednak mało racjonalne i obarczone dużym ryzykiem. W Niemczech jest to mniej popularne z wielu powodów, jednym z nich jest większa mobilność.

Mimo to polskie rodziny są znacznie mniej zadłużone niż to ma miejsce w strefie euro. W naszym kraju przeciętne gospodarstwo domowe jest zadłużone na kwotę 2,4 tys. euro, a jego wysokość stanowi około 6 procent wartości całego majątku przeciętnego Kowalskiego. Tymczasem w strefie euro przeciętne zadłużenie wynosi 21,5 tys. euro i stanowi blisko jedną czwartą posiadanych dóbr.
Niewiele mamy też oszczędności. Przeciętnie 2 tysiące euro. W Europie to ponad 11 tys. euro. Ale powoli zaczynamy jednak coraz więcej odkładać na czarną godzinę.

- W ciągu roku wartość depozytów w bankach zgromadzonych przez gospodarstwa domowe wzrosła o ponad 52 mld zł, czyli o 9,2 procent - podkreśla Małgorzata Starczewskia-Krzysztoszek, ekonomistka ze zrzeszającej pracodawców Konfederacji Lewiatan.

Z raportu NBP wynika także, że w Polsce rośnie rozwarstwienie społeczne. Na 20 procent najbogatszych polskich rodzin przypada 37 procent całego majątku Polaków. Z kolei 20 procent najbiedniejszych Polaków ma majątek o wartości jednego procenta wszystkich prywatnych dóbr w Polsce. W Niemczech i Austrii nierówności są jednak jeszcze większe.

Najbogatsi mieszkają w Luksemburgu i na Cyprze
Gospodarstwa domowe w Polsce należą do umiarkowanie majętnych na tle krajów strefy euro. Dysponują przeciętnie majątkiem netto w wysokości 61,7 tys. euro. W Europie kwota ta wynosi 109,2 tys. euro.

Najbogatsi są mieszkańcy Luksemburga (przeciętny majątek 397,8 tys. euro) oraz Cypru (266,9 tys. euro). Statystycznie najmniej mają obywatele Słowacji (61,2 tys. euro) i Niemiec (51,4 tys. euro). Polskie gospodarstwa domowe znacznie częściej są właścicielami głównego miejsca zamieszkania (76,4 proc.). W Europie posiadanie własnościowego „M” jest mniej powszechne. Dla przykładu w Austrii własnościowe mieszkanie lub dom ma 47,7 procent rodzin, a w Niemczech 44,2 proc.

Raport NBP powstał we współpracy z GUS.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska