Raport Pracuj.pl: W jakich branżach najłatwiej o pracę

Redakcja
Raport Pracuj.pl: W jakich branżach najłatwiej o pracęW przemyśle ciężkim zanotowano wzrost liczby ofert pracy
Raport Pracuj.pl: W jakich branżach najłatwiej o pracęW przemyśle ciężkim zanotowano wzrost liczby ofert pracy Janusz Wojtowicz
Z analizy ogłoszeń opublikowanych przez pracodawców na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w lutym pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 785 ogłoszeń o pracę, co stanowiło prawie jedną piątą wszystkich ofert z lutego. Kolejnymi branżami z największą liczbą opublikowanych ofert pracy były bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 264 ogłoszeń) oraz przemysł ciężki (3 665 ogłoszeń).

W tych branżach zanotowano także znaczące wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy, w porównaniu rok do roku. Wzrosty wynosiły odpowiednio: dla branży przemysł ciężki 36 proc. dla branży handel i sprzedaż 16 proc., natomiast dla branży bankowość/finanse/ubezpieczenia 14%. Największy wzrost opublikowanych ofert pracy zanotowano natomiast w branży IT, było to niemal 40 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem. Także pracodawcy z branży przemysł lekki oraz produkcja dóbr szybkozbywalnych FMCG opublikowali w lutym więcej ofert pracy niż przed rokiem – wzrost odpowiednio o 35 proc. i 32 proc.

 Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w lutym poziom bezrobocia wyniósł 10,3% procent i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek bezrobocia świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy; dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w lutym 2016 r. wzrosła aż o 26%

Kogo poszukiwali pracodawcy w lutym?

 W lutym najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT  – liczba ofert pracy dla tych specjalistów dynamicznie wzrosła wynosząc 38% dla specjalistów IT, 36% dla ekspertów ds. obsługi klienta oraz 25% dla pracowników handlu i sprzedaży. Kolejny miesiąc z rzędu obserwuje się także wzrosty w kategorii HR/zasoby ludzkie – w lutym skok zapotrzebowania wyniósł 35%. Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści z zakresu budownictwa (54% więcej ofert pracy dla tych specjalistów) oraz produkcji  (37%).

 Województwa poszukują pracowników

 Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w lutym pracodawcy z tego województwa opublikowali 8 727 ofert (21% ogólnej liczby ogłoszeń w tym miesiącu). Na kolejnych miejscach znalazły się województwo małopolskie z 4 217 ofertami oraz dolnośląskie z 4 159 ofertami. Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 701), wielkopolskiego (3 645) oraz łódzkiego (2 618). W lutym 2016 r. największe wzrosty liczby opublikowanych ofert pracy odnotowano w województwie małopolskim (40% więcej ofert niż przed rokiem), łódzkim (36%) oraz śląskim (32 proc.).

 Firmy średniej wielkości poszukują pracowników

 W lutym najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników – opublikowały one łącznie 11 707 ofert pracy, tutaj także zaobserwowano największą dynamikę wzrostu liczby opublikowanych ofert pracy; w porównaniu rok do roku opublikowano ich więcej o 36%. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród pozostałych przedsiębiorstw; dla największych firm wyniósł 25%, dla małych (zatrudniających od 11 do 50 osób) 28%, natomiast dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) 13%.

Wideo

Materiał oryginalny: Raport Pracuj.pl: W jakich branżach najłatwiej o pracę - Polska Times

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie