Raszowa. Uczniowie przypominali cudowny świat baśni braci Grimm

archiwum
Uczniowie z Raszowej przenieśli się dziś w magiczny świat bajek braci Grimm.
Uczniowie z Raszowej przenieśli się dziś w magiczny świat bajek braci Grimm. archiwum
Dziś dzieci ze szkoły podstawowej uczciły 200. rocznicę wydania cyklu niezwykłych baśni. Odbyły się też uroczystości z okazji dnia św. Marcina.

Baśnie autorstwa niemieckich pisarzy, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów już na stałe znalazły się na jednej półce z wielką klasyką literatury światowej.

Niezwykłe historie, które powstawały na podstawie mitów, podań i opowieści ludowych po raz pierwszy opublikowano w 1812 roku. Od tego czasu przetłumaczono je na wiele języków.

O tym, że baśnie słynnych braci Grimm wciąż tak samo fascynują, bawią i uczą, przypominali dziś uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Raszowej. A okazja była nie byle jaka, bowiem w tym roku mija równo 200 lat od wydania pierwszego cyklu tych pięknych opowieści.

- Postanowiliśmy przypomnieć z uczniami baśnie mniej znane, jak np. "Roszpunka", "Królowa pszczół", czy "Pani Zamieć" - mówi Aleksandra Nowak, wychowawca klasy czwartej i autorka innowacji pedagogicznej pt. "Baśniowy świat braci Grimm". - Dzieci przez wiele tygodni przygotowywały spektakle teatralne, wystroje klas, swoje barwne kostiumy oraz przez ostatnie dni rozmaite smakołyki. Wszystkie one nawiązywały do baśni - dodaje.

W pracach twórczych brali udział wszyscy uczniowie, a ich przedstawienia i pozostałe akcje z wypiekami na twarzach śledziły dzieci z przedszkola.

- Ja byłam narratorką w baśni "Pani Zamieć" i zagrałam też macochę - opowiadała Jaśmina Czech z klasy szóstej. - Byliśmy podzieleni na grupy i chodziliśmy po klasach na zmianę, raz oglądając przedstawienia innych, a raz sami przedstawialiśmy swoje - dodaje.

- Przygotowaliśmy też całą masę smakołyków, ale tylko takich, które pojawiały się w bajkach barci Grimm. Ja przyniosłam dziś kisiel jabłkowy. Można było się też częstować jabłkami w innych formach i rożnymi rodzajami chleba - wyjaśnia Marta Pieczonka, również z klasy szóstej.

Dodatkowo można było spróbować pierników czy domków Baby Jagi, które dzień wcześniej dzieci przygotowały na zajęciach w świetlicy.

Na koniec uczniowie brali udział w quizie wiedzy na temat baśni oraz mogli pooglądać filmowe adaptacje, które powstały na podstawie dzieł niemieckich pisarzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska