Ratusz i rynek w Głubczycach

Redakcja
Rynek w Głubczycach
Rynek w Głubczycach
Głubczycki ratusz przed wojną należał do najpiękniejszych budowli tego typu na Śląsku. Zbudowany został w 1570 r. na miejscu dawnego domu kupieckiego z XIV w. Przebudowywany kilkakrotnie, w latach: 1603 i 1863-1864.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Ratusz i rynek w Głubczycach wyślij SMS o treści:

GLUBCZYCE.2 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Ostatnią przebudowę Niemcy przeprowadzili w 1936 r. pod nadzorem miejskiego architekta Paula Klehra. W budynku urzędowały wówczas władze Głubczyc, a na parterze działała kasa oszczędnościowo-pożyczkowa. Tak było do marca 1945 r. Podczas jednego z nalotów na ratusz spadła rosyjska bomba.

Wybuch zniszczył dach i stropy. Ogień ogarnął cały budynek, a w powietrzu unosiły się tysiące przedwojennych marek, które wyleciały z rozprutego przez bombę skarbca. Po wojnie komuniści rozebrali nadpalone mury i zostawili tylko wieżę. Ratusz odbudowano w ubiegłym roku. Robiono to w asyście archeologów, którzy podczas prac znaleźli resztki glinianych naczyń z okresu średniowiecza oraz szklane i gliniane naczynia sprzed 150-200 lat.

Ziemia wokół budowli kryje jeszcze inne skarby. Kilka lat temu podczas budowy bloków w sąsiedztwie natrafiono na średniowieczną studnię oraz piwnice. Badania wykazały, że w pobliżu ratusza jest więcej takich lochów. Na rozwikłanie czeka jeszcze jedna tajemnica. Do dziś nie udało się odnaleźć ratuszowych piwnic.

Ratusz i rynek w Głubczycach
A z XVIII-wiecznych dokumentów, które leżą w wiedeńskim archiwum Liechtensteinów, wiemy, że istnieją. Dokumenty mówią, że w XIII w. w podziemiach znajdował się skarbiec, w którym przechowywane były talary na remont parafialnego kościoła. Dziś w ratuszu znajduje się biblioteka i Muzeum Ziemi Głubczyckiej. Można oglądać w nim m.in. starą broń, wykopaliska archeologiczne, XIV-wieczny rynsztok oraz "Księgę praw miejskich", wierną kopię dzieła spisanego w 1421 roku przez Mikołaja Krótkiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska