Ratusz przedstawił wykonanie budżetu Opola za pierwsze półrocze [wideo]

Anna Konopka
Anna Konopka
Konferencja prasowa na temat wykonania budżetu Opola za pierwsze półrocze 2016 roku.
Konferencja prasowa na temat wykonania budżetu Opola za pierwsze półrocze 2016 roku. Anna Konopka
Prezydent i skarbnik Opola mówili w środę o sytuacji budżetowej miasta w pierwszym półroczu. Do sukcesów prezydent zaliczył m.in. nierosnący dług miasta, który wynosi obecnie 222,7 mln złotych.

Arkadiusz Wiśniewski przypomniał, że uchwalając budżet miasta na 2016 rok planowano, że będzie on wynosił ok. 700 milionów złotych.

- Po kilku miesiącach ta kwota wynosi prawie 760 milionów złotych - informuje prezydent.

Podkreślił również, że przez dwa lata budżet miasta wzrósł prawie o jedną czwartą (z 620 milionów).

- Ta kwota stale się zwiększała, natomiast my po dwóch latach rządów konsekwentnie trzymamy się zadłużenia, jakie miasto miało na początku kadencji, a nawet, lekko spadło - przekonywał Arkadiusz Wiśniewski.

Dług miasta wynosi obecnie 222,7 mln zł, a od roku 2014 utrzymuje tendencję spadkową.

- Pozyskujemy pieniądze z Unii Europejskiej, które wcześniej nie były planowane, ale będzie ich jeszcze więcej - zapewniał prezydent.

- Do tego dochodzą fundusze z podatku VAT, pojawił się także transfer 500 plus, który jako przepływ dla budżetu także jest korzystny.

Pieniądze pozyskane z UE w pierwszym półroczu 2016 roku zostaną przeznaczone m.in. na budowę wiaduktu w ciągu ul. Ozimskiej, przebudowę i rozbudowę szklarni w zoo. To łączna kwota 12 milionów i 500 tys. zł

Jeśli chodzi o pieniądze odzyskane z podatku VAT z lat ubiegłych, to mowa o 10 milionach i 700 tys. zł.

Wśród wydatków majątkowych i inwestycji są te na wystawę stałą w Muzeum Polskiej Piosenki (5 940 000 zł), przebudowę i rozbudową Okrąglaka (5 550 000 zł), budowę mieszkań komunalnych (3 200 000 zł), ronda obok politechniki (2 250 000 zł), przebudowy mostu na ul. Niemodlińskiej (oświetlenie, ścieżki rowerowe - razem 1 650 000 zł), czy na zorganizowanie Kawiarenki z Gwiazdami podczas festiwalu (Muzeum Polskiej Piosenki – koszty organizacyjne wydarzenia – 19 500 zł; wydział promocji – koszty techniczne wydarzenia – 50 000 zł). 

- Nasze dochody wzrosły. Warto zauważyć, że wykonaliśmy blisko 54% naszego planu, czyli ponad 360 milionów złotych - mówiła Renata Ćwirzeń-Szymańska, skarbnik Opola.

Skarbnik tłumaczyła, że wydatki ukształtowały się w granicy blisko 43% - ponad 316 milionów złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska