Razem przeciw smogowi. Jak chronimy środowisko w firmie, domu, gminie. Opolskie przykłady

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Z programu dopłaty do wymiany pieca skorzystał m.in. Adam Drozd ze Skarbiszowa, który wymienił stary piec na miał na nowoczesny kocioł na pellet.
Z programu dopłaty do wymiany pieca skorzystał m.in. Adam Drozd ze Skarbiszowa, który wymienił stary piec na miał na nowoczesny kocioł na pellet. Radosław Dimitrow
W ramach akcji „Razem przeciw smogowi” pokazujemy, co powoduje zanieczyszczenie powietrza i co możemy robić, żeby ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Sezon grzewczy w Polsce powoli dobiega końca. Nie oznacza to jednak końca walki ze smogiem - ten niestety w większym lub mniejszym stopniu towarzyszy nam przez sporą część roku.

W ramach akcji „Razem przeciw smogowi” od września ubiegłego roku pokazujemy, co powoduje zanieczyszczenie powietrza i co możemy robić, żeby ograniczyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Stary piec wcale nie jary

O możliwości skorzystania z dofinansowania do wymiany starych pieców, na bardziej nowoczesne pisaliśmy, podając za przykład gminę Dąbrowa.

Samorząd skorzystał z programu unijnego realizowanego przez urząd marszałkowski, w ramach którego w pierwszym naborze pieniądze trafiły także do innych opolskich gmin.

- Do projektu przystąpiło 110 gospodarstw domowych, które zadeklarowały wymianę pieców węglowych na biomasę, gazowe, elektryczne, pompy ciepła czy fotowoltaikę w połączeniu z innym źródłem ciepła. Przeprowadziliśmy u nich ocenę energetyczną budynków i lokali mieszkalnych, w których zaplanowano wymianę źródeł ciepła - mówiła nam wójt Katarzyna Gołębiowska-Jarek.

Z programu skorzystał m.in. Adam Drozd ze Skarbiszowa, który wymienił stary piec na miał na nowoczesny kocioł na pellet. - Planowałem najpierw piec na ekogroszek, ale zasięgnąłem języka, zobaczyłem, jak funkcjonuje taki na pellet i zdecydowałem się - mówił.

Niskoemisyjny transport
Dzięki unijnemu dofinansowaniu inwestycje służące ograniczeniu zanieczyszczenia środowiska prowadzą opolskie samorządy. Opole kupiło nowoczesne autobusy i zmodernizowało zajezdnię MZK, żeby zwiększyć komfort podróży pasażerów i zachęcić kolejnych do korzystania z publicznego transportu.

- W każdym samochodzie osobowym podróżuje średnio 1,2 pasażera, podczas gdy w autobusie 50-60. Gdybyśmy korzystali z autobusów, to np. na ulicy Niemodlińskiej czy Piastowskiej nie byłoby korków - wyjaśniał Tomasz Zawadzki, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Opola.

- Z tego właśnie powodu w miastach buduje się buspasy, blokując ruch samochodów indywidualnych, a rozwijając gałęzie transportu zbiorowego, nie tylko autobusowego, ale też tramwajowego czy kolejowego. W Opolu mamy podpisaną umowę z Przewozami Regionalnymi, na podstawie której nasi pasażerowie mogą też na jednym bilecie jeździć koleją. Rozwijamy też transport rowerowy - dodał.

Dom zasilany energią słońca, powietrza i ziemi
Planującym lub rozpoczynającym budowę własnego domu podpowiadaliśmy nowoczesne rozwiązania, które pozwolą na ograniczenie niskiej emisji: pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. - Ziemia produkuje bardzo dużo energii i warto z niej korzystać - mówił nam Jan Dymek, właściciel firmy budowlanej z Jemielnicy, który stawia domy pasywne.

Taki dom charakteryzuje prosty kształt, zwykle płaski, jedno lub dwuspadowy dach, brak garażu w bryle czy balkonów. Ważne jest położenie budynku względem kierunków geograficznych, by maksymalnie wykorzystywać promienie słoneczne do jego ogrzania (duże okna od południa, małe lub wcale od północy). Musi on być także bardzo dobrze zaizolowany i prawie 100-procentowo szczelny, m.in. dzięki zastosowaniu odpowiednich okien.

- Wykorzystaliśmy szereg rozwiązań stosowanych w budownictwie energooszczędnym. Do wspomagania ogrzewania i chłodzenia - gruntowy wymiennik ciepła, a do ogrzewania domu - pompę ciepła, która zapewnia ciepło zimą, a latem chłodzi wnętrza - wskazywał Jan Dymek.

Na płaskim dachu umieszczono panele fotowoltaiczne - 25 płyt, zapewniające 100 procent zapotrzebowania na energię służącą do gotowania, produkcji energii cieplnej czy wody.

Korzystanie z programu Prosument pozwala latem - przy dużym nasłonecznieniu - oddawać nadmiar prądu do sieci energetycznej, a zimą (kiedy słońce grzeje słabiej) odbierać nadwyżkę oddaną latem. Dzięki temu miesięczne rachunki za prąd sięgają kilkunastu złotych. Nie ma co kryć, że cała inwestycja jest kosztowniejsza niż budowa tradycyjnego domu, to jednak daje duży komfort i w ocenie naszego rozmówcy wymierne korzyści finansowe w postaci niskich kosztów eksploatacji.

Zero waste w domu
O tym, że o środowisko można dbać przez kształtowanie odpowiednich nawyków, przekonywała nas Mariola Michalczuk z Opola - Czarnowąsów.

Stosowanie wielorazowych toreb na zakupy zamiast torebek foliowych, unikanie plastikowych opakowań na rzecz wielorazowych szklanych butelek, czy też stosowanie octu oraz sody oczyszczonej, zamiast detergentów - to tylko niektóre z jej pomysłów na ograniczanie produkcji odpadów.

- Udział w Festiwalu Zero Waste (z ang. zero odpadów - red.) w Krakowie wpłynął na zmianę mojego sposobu patrzenia na otaczający świat i mojego wpływu na to. Uzmysłowiłam sobie, że to nie tylko rządy państw, przedsiębiorstwa, rolnictwo, ale każdy z nas ma wpływ, na to, w jakim świecie żyje i na to, żeby go zmieniać - mówiła. Za przykład odawała woreczki foliowe w marketach. - Gdyby 10 milionów Polaków zrezygnowało codziennie z jednego takiego opakowania podczas zakupów, to o tyle mniej tych toksycznych substancji, które uwalniają się z takich worków podczas trwającego dziesiątki lat rozkładu, trafiłoby do ziemi i wody. Ziemi, od której oczekujemy, że będą na niej rosły zdrowe warzywa i czystej wody, którą chcemy pić - argumentowała.

Wyłącz światło, zakręć kran, także w firmie
Potrzebę dbania o środowisko widzą obecnie nie tylko osoby prywatne, ale także opolskie firmy. - Prowadzimy program edukacyjny EKOlogiczni w biznesie dla firm i instytucji, które prowadzą bądź chcą wprowadzić ekologiczne rozwiązania w swojej działalności - mówiła nam Monika Latek z Higma Service z Opola. - - Przygotowaliśmy dekalog ekologicznych zachowań, do których wdrażania zachęcamy firmy przystępujące do programu.

Wspominany dekalog rozpisany jest na czynności, zachowania, jakie powinny im towarzyszyć, wreszcie - korzyści, jakie można osiągnąć.

Higma Service zachęca też swoich pracowników do korzystania z rowerów zamiast samochodów (przed siedzibą postawiła wiatę rowerową), a że jest dystrybutorem środków czystości i higieny dla firm i instytucji, to i u siebie stosuje dozowniki mydła i podajniki papierowych ręczników, które ograniczają zużycie środków higienicznych. W pomieszczeniach umieszczono naklejki przypominające o gaszeniu światła i odłączaniu nieużywanych urządzeń elektrycznych.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska