Redaktor Maciej Wierzyński spotkał się ze studentami Uniwersytetu Opolskiego

fot. Piotr Kalsztyn
fot. Piotr Kalsztyn
Wykład połączony z dyskusją odbył się w ramach serii "Dziennikarskie ABC: zawodowcy o zawodzie". W debacie poświęconej kondycji polskiego dziennikarstwa poruszono kryzys w mediach oraz jego skutki.

- Zbliżamy się do granicy, gdzie dziennikarstwo staje się bezużyteczne i szkodliwe - mówił dzisiaj red. Maciej Wierzyński podczas spotkania ze studentami, które odbyło się Collegium Civitas przy ul. Katowickiej. - Niestety dzisiejsze media wciąż gonią za sensacją. Można powiedzieć, że one zabawiają nas odbiorców, a nie informują - mówił Wierzyński.

Wykład połączony z dyskusją odbył się w ramach serii "Dziennikarskie ABC: zawodowcy o zawodzie", które organizuje Zakład Komunikacji Społecznej i Dziennikarstwa oraz Studenckie Koło Naukowe Politologów na UO.

Wierzyński podkreślał, że współczesne media zalewają nas informacjami coraz mniej istotnymi, a sprawy polityki przedstawiane są społeczeństwu jako szereg kłótni i sporów personalnych, które urasta do rangi "plotkarstwa politycznego". Dziennikarz przyczyn tego zjawiska doszukuje się w rozwoju ekonomicznym i technicznym oraz postępującej presji komercyjnej.

- Media w Polsce to urządzenia do robienia pieniędzy - mówi Wierzyński. - Presja komercyjna rodzi się z dyktatu rankingów. Dzisiaj liczy się to, jak dana informacja się sprzeda, a przez to schlebia się najniższym gustom - zauważa.

Wierzyński zaznaczał też, że dobre dziennikarstwo staje się coraz bardziej niepopularne, ponieważ wymaga fachowości i nakładów finansowych.

- Dobre dziennikarstwo jest drogie, dlatego jest zagrożone. Skupiamy się na tym, co jest łatwe i tanie, a przez to staje się popularne - wylicza redaktor.

Po wykładzie odbyła się dyskusja z udziałem studentów. Na pytanie, jak zapobiec postępującej tabloidyzacji i kryzysowi polskich mediów, Wierzyński odpowiadał:
- To nie jest huragan czy powódź, której nie da się zatrzymać. Wystarczy się sprzeciwić i po prostu dyskutować o tym. Potrzebna jest selekcja informacji - mówił.

Na spotkaniu pojawiło się ponad 70 studentów politologii i dziennikarstwa uniwersytetu.

Wierzyński pracował m.in. w "Przeglądzie Kulturalnym", "Polityce" oraz był szefem Polskiej Sekcji "Głosu Ameryki" w Waszyngtonie. To również były redaktor naczelny nowojorskiego "Nowego Dziennika", a obecnie prowadzący magazyn "Horyzont" w TVN24.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska