Reforma edukacji. Będą spotkania informacyjne w powiatach

Anna Grudzka
Anna Grudzka
O reformie edukacji mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim. Na zdjęciu (od lewej): Violetta Porowska - wicewojewoda opolski, Michał Siek - opolski kurator oświaty i Artur Zapała - wicekurator światy.
O reformie edukacji mówiono podczas dzisiejszej konferencji prasowej w urzędzie wojewódzkim. Na zdjęciu (od lewej): Violetta Porowska - wicewojewoda opolski, Michał Siek - opolski kurator oświaty i Artur Zapała - wicekurator światy. Anna Grudzka
Wprowadzenie nowej reformy rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018. Wtedy to kończący klasę VI szkoły podstawowej będą podlegać promocji do klasy VII i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów (ostatecznie znikną one w 2019 roku). O szczegółach mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Violetta Porowska, wicewojewoda opolski i Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Nowością będzie też wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia, która zastąpi tzw. zawodówkę. - Nie będzie to jednak zmiana wyłącznie nazwy. Szkoły te będą musiały postawić na współpracę z przedsiębiorcami i praktyczną naukę zawodu, tak aby jej absolwenci skuteczniej potrafili znaleźć pracę – zastrzega Michał Siek, opolski kurator oświaty.

Reforma zakłada też wprowadzenie od roku szkolnego 2020/2021 branżowych szkół II stopnia.

Wszelkie zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach rozpoczną się w roku szkolnym 2019/2020, a zakończą na przełomie 2023/2024. W przełomowym roku szkolnym 2019/2020 naukę w klasach I liceów, techników i szkół branżowych rozpoczną równocześnie dzieci kończące III klasę gimnazjum i VIII szkoły podstawowej. Te pierwsze edukację będą kontynuowały w szkołach średnich „po staremu” (czyli w 3-letnich liceach i 4-letnich technikach), natomiast dzieci kończące ośmioletnią podstawówkę już na nowych zasadach, czyli w 4-letnim liceum i 5-letnim technikum.

Zdaniem Michała Sieka dobrze by było, by każdy samorząd wyznaczył u siebie koordynatora, który będzie czuwał nad wprowadzeniem reformy. Termin podjęcia uchwał przez samorządy o dostosowaniu sieci szkół do nowego ustroju szkolnego upływa 31 marca 2017 roku. Opole już się do tego przygotowuje.

- Dyrektorzy dostali od nas do wypełnienia metryczki. Po ich przekonsultowaniu wypracujemy wspólny, zgodny założeniami polityki oświatowej Opola plan wdrożenia reformy – mówi Irena Koszyk, naczelnik wydziału oświaty w urzędzie miasta.

Jak mówi kurator trudno na razie oszacować ile reforma będzie kosztowała w naszym województwie. - Najwięcej pieniędzy pochłonie dostosowanie pracowni do potrzeb ośmioletniej szkoły podstawowej. Pamiętajmy, że takie laboratoria są w gimnazjach – trzeba tylko odpowiednio rozplanować – tłumaczy kurator.

Niestety nikt nie jest w stanie dać gwarancji zatrudnienia dla wszystkich nauczycieli z gimnazjów.

Wojewoda wraz z kuratorem oświaty zaplanował serię spotkań informacyjnych w każdym z powiatów. - Oprócz tego będziemy do dyspozycji wszystkich zainteresowanych nauczycieli, rodziców. Odpowiemy na każde zaproszenie, odwiedzimy każda nawet najmniejsza szkołę – zapewniała Violetta Porowska.

Więcej informacji można znaleźć na reformaedukacji.men.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska