Reforma oświaty: Historii dużo więcej. Ale co z lekcjami informatyki? PLANY NAUCZANIA

Katarzyna Domagała-Szymonek
Reforma oświaty ma wejść w życie we wrześniu 2017 roku
Reforma oświaty ma wejść w życie we wrześniu 2017 roku Paweł Relikowski/Dziennik Zachodni
MEN przedstawiło propozycje ramowych planów nauczania. Zyskają uczniowie z zacięciem do nauki przedmiotów humanistycznych, głównie historii.

„Mam nadzieję, że to naprawdę jest tylko wstępna propozycja. Że eksperci wezmą pod uwagę nasze uwagi i niepokoje. Inaczej nie będziemy mogli mówić o szkole na miarę XXI wieku. Licea, choć o rok dłuższe, nie będą miały dla uczniów dobrej oferty nauczania”. Tak o przedstawionych pod koniec ubiegłego tygodnia ramowych planach nauczania dla klas 4-8 szkoły podstawowej oraz 4-letniego liceum ogólnokształcącego (dowiadujemy się z nich, ile godzin danego przedmiotu uczniowie będą realizowali w całym cyklu kształcenia) mówi Anna Dziedzic, dyrektor VIII LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach.

Lekcje historii najważniejsze

Nowe plany są elementem reformy oświaty PiS, która ma wejść w życie we wrześniu 2017. Z przedstawionych przez MEN propozycji wynika, że młodzi ludzie w liceach dużo więcej czasu spędzą na lekcjach historii (w całym cyklu kształcenia 8 godz.), ale mniej na informatyce (w całym cyklu zaledwie 1 godz.).

I właśnie ta ostatnia propozycja najbardziej niepokoi dyrektor VIII LO, które specjalizuje się w przygotowywaniu uczniów z przedmiotów ścisłych (głównie matematyki, fizyki i wspomnianej informatyki), jak i wielu innych pedagogów z LO.

- To zdecydowanie za mało - komentuje pani dyrektor. Zastanawia się, jak tak skąpa liczba godzin informatyki ma się do zapowiadanych przez MEN lekcji programowania?
Innym elementem, którego obawiają się nauczyciele w liceach, jest brak szczegółowych informacji na temat rozszerzeń z poszczególnych przedmiotów.

- Martwię się, czy szkoły będą mogły zapewnić możliwość specjalizacji na wysokim poziomie - przyznaje Dziedzic. MEN zapewnia, że z rozszerzeń nie rezygnuje.

Przedmioty rozszerzone

- Będzie nauczanie przedmiotów w liceum ogólnokształcącym w wymiarze rozszerzonym, np. geografii, biologii, chemii, fizyki o 7 godzin, matematyki o 6 godzin, języka polskiego o 8 godzin, informatyki co najmniej 6 godzin w czteroletnim cyklu kształcenia - tłumaczą w resorcie edukacji.

Także w szkołach podstawowych powody do radości mają nauczyciele historii. Również będzie jej dużo więcej (9 godzin w całym cyklu kształcenia). Gorzej jest w przypadku przedmiotów przyrodniczych. W klasie 4 na zintegrowaną przyrodę przeznaczono 2 godziny. W klasach 5-8 przedmiot zostanie rozbity na fizykę, chemię, biologię i geografię. Zaplanowano na nie w sumie 18 godzin tygodniowo, ale w ciągu 4 lat.

Przedstawione plany to na razie propozycja. - Teraz przeanalizują je eksperci pracujący nad podstawą programową kształcenia ogólnego - mówi Justyna Sadlak z MEN. Dopiero w wyniku tych prac przygotowany zostanie projekt rozporządzenia, który będzie podlegał uzgodnieniom i konsultacjom publicznym. Po tym poznamy ostateczną wersję ramowych planów nauczania. Jak widać, z niecierpliwością czekają na nią dyrektorzy i nauczyciele.

*Drastyczna podwyżka cen wody na Śląsku od stycznia. Ile?
* Najpiękniejszy ogród w woj. śląskim należy Karoliny Drzymały z Lublińca! [ZDJĘCIA]
*Tragiczny wypadek w Koziegłowach. 2 osoby zginęły w zderzeniu fiata z ciężarówką ZDJĘCIA
* Zaginęły: 17-letnia Małgorzata Marzec i 15-letnia Angelika Kaczor. Gdzie są?
*Sprawdzony i prosty przepis na leczo SPRÓBUJ I SIĘ PRZEKONAJ
*W pełni wyposażone mieszkanie w centrum Katowic może być Twoje! Dołącz do graczy loterii "Dziennika Zachodniego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Reforma oświaty: Historii dużo więcej. Ale co z lekcjami informatyki? PLANY NAUCZANIA - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska