Reforma oświaty w praktyce w mieście Gogolin.

[email protected]
Budynek przy ul. Szkolnej ma wyposażone sale dydaktyczne i bogatą bazę sportową.
Budynek przy ul. Szkolnej ma wyposażone sale dydaktyczne i bogatą bazę sportową.
Reforma oświaty w mieście Gogolin - z jedną, dwiema czy trzema szkołami podstawowymi? Takie pytanie stawia się przed samorządem Gogolina od chwili reformy szkolnictwa, która wprowadziła ośmioklasową szkołę podstawową.

Trochę historii

Z chwilą powstania gimnazjów w 1999 r., samorząd gminy zadecydował, iż optymalnym rozwiązaniem dla mieszkańców dzielnicy Gogolin - Karłubiec będzie połączenie szkoły podstawowej oraz przedszkola w jedną placówkę oświatową. Podobne rozwiązanie zostało przyjęte dla PSP w Malni, gdzie uczęszczały dzieci z trzech miejscowości (Malnia, Chorula i Odrowąż). Umożliwiło to wykorzystanie wszystkich sal dydaktycznych w placówkach, dało też możliwość uruchomienia kuchni, która zapewniała wyżywienie dla przedszkola i uczniów szkoły. Ustawodawca podejmując decyzję o reformie szkolnictwa i wprowadzając ośmioklasowe szkoły podstawowe, nie uwzględnił więc, iż część obiektów oświatowych została wykorzystana przez samorządy na inne cele.

Teraźniejszość

Samorząd Gminy Gogolin podjął decyzję o rozbudowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Malni o trzy nowe klasy dydaktyczne (które umożliwią pomieszczenie wszystkich uczniów od 2020 r.) oraz o nowe zaplecze socjalne (kuchnia i jadalnia), które pozwoli na wydawanie posiłków dla dzieci od 3 do 14 roku życia. Obecnie w 7 oddziałach szkolnych uczy się 106 uczniów oraz 75 przedszkolaków w 3 oddziałach. Od 2020 r. w placówce funkcjonować będzie 8 oddziałów szkolnych i 4 przedszkolne. Stale wzrasta bowiem liczba dzieci z Malni, Odrowąża i Choruli. Bardziej złożonym problemem jest miasto Gogolin, które posiada trzy placówki oświatowe (PSP nr 2, PSP nr 3 oraz Zespół Szkół). Do szkół podstawowych na terenie miasta uczęszcza łącznie 523 uczniów, a według prognoz w najbliższej dekadzie liczba ta nie przekroczy 600 uczniów. W kwietniu 2019 roku odchodzi również ostatnia klasa gimnazjum, a Zespół Szkół z mocy prawa zostanie przekształcony w Liceum Ogólnokształcące, do którego uczęszczać będzie ok. 140 licealistów.

Trzecia podstawówka w Gogolinie?

Jednym z alternatywnych rozwiązań, proponowanych przez część rodziców uczniów PSP nr 3 w Gogolinie, było utworzenie w mieście trzeciej szkoły podstawowej w salach po byłym gimnazjum. Dlaczego zdaniem samorządu jest to złe rozwiązanie? Na koszt „utrzymania” jednego ucznia w szkole składa się tzw. subwencja oświatowa, czyli wyliczone środki pochodzące z budżetu Ministerstwa Edukacji Narodowej (które w teorii powinny pokryć wszystkie koszty funkcjonowania oświaty w gminie) oraz środki z budżetu gminy Gogolin. Subwencja nie pokrywa w pełni faktycznych wydatków, dlatego samorząd gminy Gogolin corocznie pokrywa brakującą różnicę. Pieniądze z subwencji są natomiast dzielone nie na daną placówkę oświatową, a na każdego uczęszczającego do niej ucznia. W praktyce oznacza to, że w przypadku utworzenia kolejnych szkół, koszt subwencji na jednego ucznia pozostaje taki sam; wzrastają natomiast koszty utrzymania placówki, które ponosi samorząd gminy (nowa kadra pedagogiczna, administracja). Optymalnym rozwiązaniem pod względem ekonomicznym byłoby więc utworzenie jednej dużej szkoły podstawowej w Gogolinie (w budynku Zespołu Szkół dla całego miasta) - kwota subwencji na ucznia pozostałaby taka sama, jednocześnie zmniejszyłyby się koszty funkcjonowania oświaty. Jednak samorząd gminy jest świadomy, że pomysł ten nie zyskałby aprobaty społeczności lokalnej. Dlatego nieakceptowalnym społecznie byłoby powstanie jednej szkoły podstawowej, a funkcjonowanie trzech oddzielnych placówek oświatowych zbytnio obciążyłoby budżet.

Dlaczego dwie szkoły podstawowe to optymalne rozwiązanie i co się zmieni?

Reforma szkolnictwa, czyli wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej, spowodowała wzrost liczby uczniów, uczęszczających do Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gogolinie. Niestety, budynek przy ul. Krapkowickiej nie jest w stanie pomieścić 272 uczniów, uczęszczających obecnie do 14 oddziałów gogolińskiej „Trójki”. Zwłaszcza, że w kolejnych latach uczniów ma być jeszcze więcej! Utrzymanie ośmioletniej szkoły w siedzibie szkoły przy ulicy Krapkowickiej wymagałoby wprowadzenia dwuzmianowości, co znacznie wydłużyłoby czas pobytu dzieci w szkole; naruszałoby też zasady równego traktowania (w pozostałych placówkach pozostałby system jednozmianowy). Dlatego samorząd gminy Gogolina jest przekonany, iż dobrym, choć może „nie idealnym” rozwiązaniem będzie zmiana lokalizacji zajęć dydaktyczno - wychowawczych dla uczniów klas IV - VIII i przeniesienie ich do budynku przy ul. Szkolnej. Umożliwia to likwidacja gimnazjum (z końcem bieżącego roku szkolnego), a co za tym idzie, zwolnienie w pełni wyposażonych sal dydaktycznych w Zespole Szkół. Co ważne, PSP nr 3 nadal pozostanie samodzielną ośmioletnia placówką i nie zostanie włączona w skład Zespołu Szkół. Obowiązujący systemem nauczania dzieli uczniów na klasy I - III (nauczanie początkowe), które mają jednego nauczyciela (z wyjątkiem języków obcych i religii) oraz klasy IV - VIII, które posiadają nauczanie przedmiotowe i każdy nauczyciel jest przypisany do danego przedmiotu. Należy również wziąć pod uwagę, iż obiekt po byłym gimnazjum ma bardzo dobrze wyposażone sale dydaktyczne, jak również bogatą infrastrukturę sportową. Zmiana lokalizacji zajęć dla klas IV- VIII umożliwi polepszenie bazy przedszkolnej w budynku przy ulicy Krapkowickiej. W mieście nadal brakuje bowiem miejsc dla przedszkolaków, a rodzice zmuszeni są dowozić maluchy do placówek w Górażdżach czy Zakrzowie. Dlatego w odpowiedzi na potrzeby mieszkańców, sale zwolnione przez uczniów szkoły podstawowej, zostałyby zaadaptowane na potrzeby nowego oddziału przedszkolnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska