Reforma oświaty według PiS. Szkoła obawia się radykalnych zmian

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
ZNP nie widzi potrzeby cofania reformy dotyczącej obniżenia wieku szkolnego.
ZNP nie widzi potrzeby cofania reformy dotyczącej obniżenia wieku szkolnego. Paweł Stauffer
Lepiej naprawiać to, co szwankuje, niż wywracać całą strukturę do góry nogami - mówią o planach PiS nauczyciele i samorządowcy.

Pozostawienie 6-latków w przedszkolach, likwidacja gimnazjów, wydłużenie nauki w podstawówce i liceum to kluczowe zmiany w oświacie, które Prawo i Sprawiedliwość chce przeprowadzić, jeśli wygra wybory.

Związek Nauczycielstwa Polskiego nie widzi potrzeby cofania reformy dotyczącej obniżenia wieku szkolnego i już zapowiedział protest w obronie gimnazjów.

- Nie wolno, ot tak, wszystkiego wywracać do góry nogami - mówi Wanda Sobiborowicz, prezes ZNP na Opolszczyźnie. - Wszelkie zmiany trzeba poprzedzić gruntowną analizą - co z młodzieżą, co z nauczycielami, infrastrukturą. - Lepiej doskonalić to, co jest, niż zmieniać wszystko - dodaje Grzegorz Balawajder, dyrektor społecznego LO im. Einsteina w Opolu. - Pokusie zmian ulega każda nowa władza, przekonana, że jest lepsza od poprzedniej. Przez ostatnie 25 lat edukacja była jedną z najbardziej niestabilnych dziedzin życia, a to jej wyjątkowo nie służy. Zapowiadane zmiany najbardziej uderzą w uczniów i rodziców - podkreśla.

Radykalizm zamierzeń PiS niepokoi też samorządowców. Zmiana struktury systemu oświaty wymusiłaby weryfikację szkolnej infrastruktury oraz jeszcze bardziej obciążyła gminne budżety. Martwi też zapowiedź dotycząca 6-latków.

- W przedszkolach zabrakłoby miejsc dla 3-latków. To niekorzystne dla rozwoju dzieci w aspekcie wyrównywania szans, szkodzi też procesowi aktywizacji zawodowej młodych matek - uważa Irena Koszyk, naczelnik Wydziału Oświaty w Opolu. Są jednak jej zdaniem rzeczy koniecznie wymagające naprawy. Jako nauczyciel historii uważa, że obecny system kształcenia zubaża wiedzę obywatelską i historyczną młodego pokolenia, do czego doprowadziła ostatnia reforma w szkolnictwie ponadgimnazjalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska