Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej powstał w Opolu

sxc.hu
sxc.hu
Jego rolą będzie m.in. przekazywanie informacji do Ministerstwa Spraw Zagranicznych na temat współpracy międzynarodowej naszych samorządów tak, aby MSZ mogło się w nią włączać.

Od kwietnia w 13 miastach wojewódzkich, w tym w Opolu, Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło Regionalne Ośrodki Debaty Międzynarodowej.

W Opolu powstał on przy Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Zatrudnia trzy osoby. Jego utrzymanie do końca grudnia będzie kosztowało 157 tys. zł. Płaci za to MSZ.

Wcześniej przez 12 lat fundacja prowadziła Regionalne Centrum Informacji Europejskiej w Opolu, które uruchomiono jeszcze przez przystąpieniem Polski do UE.

W całej Polsce w miastach wojewódzkich powstało 13 ośrodków RODM (Białystok, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Lublin, Łódź, Olsztyn, Opole, Poznań, Rzeszów, Szczecin, Toruń).

- Głównym celem nowo powstałej sieci jest promocja priorytetów komunikacyjnych polskiej polityki zagranicznej oraz wzmocnienie dialogu pomiędzy MSZ a samorządem i NGO w zakresie inicjatyw międzynarodowych w regionach - informuje Justyna Waligóra z opolskiego RODM.

RODM będzie też zajmować się usługami informacyjno-edukacyjnymi skierowanymi do lokalnych społeczności.

Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Opolu znajduje się przy ul. Słowackiego 10, pokój nr 4.

Czynny jest w poniedziałki w godz. 10.00 - 18.00, wtorek - piątek w godz. 8.00 - 16.00
Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej będzie realizował te cele poprzez:

1. animowanie i inicjowanie w regionie działań z zakresu współpracy międzynarodowej;
2. koordynowanie inicjatyw podejmowanych w regionach przez instytucje publiczne i organizacje pozarządowe z zakresu polityki zagranicznej;
3. gromadzenie materiałów, baz danych, opracowań z tego zakresu;
4. zbieranie i aktualizowanie informacji o podmiotach realizujących w regionach działania z zakresu polityki zagranicznej;
5. prowadzenia działalności informacyjnej i edukacyjnej dla społeczności regionu w kwestiach dotyczących UE i polskiej polityki zagranicznej;
6. prowadzenie ośrodka, w którym będą udostępniane materiały, opracowania i publikacje o tematyce związanej z polską polityką zagraniczną, a konsultanci będą udzielać informacji na tematy związane z polską polityką zagraniczną, w tym dotyczące funkcjonowania Unii
Europejskiej oraz członkostwa Polski w UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska