Rehabilitacja lecznicza ZUS. Ponad 1350 mieszkańców...

  Rehabilitacja lecznicza ZUS. Ponad 1350 mieszkańców województwa opolskiego skorzystało z niej w 2017 roku

  Zdjęcie autora materiału
  Edyta Hanszke

  , na podst. mat. pras.

  Nowa Trybuna Opolska

  Rehabilitacja ZUS jest nieodpłatna, a lekarz wystawia na czas jej trwania zwolnienie.

  Rehabilitacja ZUS jest nieodpłatna, a lekarz wystawia na czas jej trwania zwolnienie. ©Archiwum ZUS

  Z rehabilitacji możesz skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę. Również wtedy, gdy starasz się w ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy albo świadczenie rehabilitacyjne.
  Rehabilitacja ZUS jest nieodpłatna, a lekarz wystawia na czas jej trwania zwolnienie.

  Rehabilitacja ZUS jest nieodpłatna, a lekarz wystawia na czas jej trwania zwolnienie. ©Archiwum ZUS

  Każdego roku ZUS kieruje na rehabilitację leczniczą kilkadziesiąt tysięcy Polaków. Coraz chętniej z tej formy podreperowania zdrowia korzystają mieszkańcy województwa opolskiego.

  W 2016 r. opolski ZUS wysłał na bezpłatne leczenie 1150 osób, a w ubiegłym roku już o ponad 200 osób więcej.

  - Z rehabilitacji możesz skorzystać, jeśli podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym przebywasz, lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę. Również wtedy, gdy starasz się w ZUS o rentę z tytułu niezdolności do pracy albo świadczenie rehabilitacyjne - czytamy w komunikacie ZUS.

  - Nowością jest to, że lekarz, u którego się leczymy, może wypełnić wniosek o rehabilitację już na etapie wystawiania zwolnienia lekarskiego. Ale uwaga, tylko wtedy gdy kiedy lekarz robi to elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS - mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik ZUS w Opolu. - Jeśli w zwolnieniu elektronicznym lekarz wpisze odpowiedni numer statystyczny choroby, to na komputerze lekarza wyświetli się komunikat, że pacjenta można wysłać na rehabilitację leczniczą. Takiego wniosku nie trzeba osobiście przynosić do ZUS, bo lekarz przekaże go nam w formie elektronicznej – dodaje.

  Z bezpłatnej rehabilitacji mogą skorzystać osoby pracujące zawodowo, których zdolność do pracy jest zagrożona z powodu przebytej choroby bądź urazu.

  Leczenie w sanatorium ma przywrócić zdolność do wykonywania zawodu. Wystarczy, że zainteresowany zwróci się o wypełnienie wniosku o rehabilitację do lekarza, u którego się leczy, a później złoży go w dowolnej placówce ZUS.

  Skierowanie do sanatorium możesz dostać po pozytywnym orzeczeniu lekarza orzecznika ZUS o potrzebie rehabilitacji. Lekarz może je wręczyć bezpośrednio po badaniu. Podstawowym warunkiem wysłania na leczenie jest rokowanie, że po kuracji w uzdrowisku odzyskasz sprawność w takim stopniu, który umożliwi podjęcie pracy.

  Jeśli zostaniesz wysłany na leczenie, nie ponosisz żadnych kosztów związanych z kuracją, pobytem i dojazdem do uzdrowiska. Nie musisz też korzystać z urlopu wypoczynkowego, bo lekarz wystawi na czas pobytu w sanatorium zwolnienie lekarskie.

  W województwie opolskim na skorzystanie z tej propozycji decyduje się na ogół więcej mężczyzn niż kobiet.

  Mieszkańcy regionu najczęściej leczą schorzenia narządów ruchu oraz krążenia, ponieważ są to główne przyczyny niezdolności do pracy.

  Pacjenci mogą się leczyć w trybie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. W minionym roku prawie 800 osób wybrało formę stacjonarną czyli wyjechało do najlepszych uzdrowisk w całej Polsce.

  Natomiast ponad 300 opolan leczyło się ambulatoryjnie w ośrodkach opolskich, blisko miejsca zamieszkania.

  W tym roku ZUS podpisał umowę z prawie 130 ośrodkami rehabilitacyjnymi, które muszą spełniać konkretne wymagania prawne, kadrowe, lokalowe i medyczne. Znajdują się w całym kraju, a większość na południu oraz nad morzem.

  W systemie stacjonarnym możesz być skierowany na leczenie w przypadku schorzeń:
  •Narządu ruchu
  •Układu krążenia
  •Układu oddechowego
  •Schorzeń psychosomatycznych
  •Onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego
  •Narządu głosu

  W systemie ambulatoryjnym możesz być skierowany na leczenie w przypadku schorzeń:
  •Narządu ruchu
  •Układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie

  Zobacz też: Opolskie Info [2.03.2018]


  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 26 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »